https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Chełmża. Jeziora na plus. Co na minus?

es
Jezioro Kamionkowskie to jeden z wabików na gości z pobliskiego Torunia. Pomysły na wabiki na inwestorów? Są zawarte w strategii rozwoju na lata 2015-2025
Jezioro Kamionkowskie to jeden z wabików na gości z pobliskiego Torunia. Pomysły na wabiki na inwestorów? Są zawarte w strategii rozwoju na lata 2015-2025 es
Od tego roku obowiązuje nowa strategia rozwoju. Ten dokument jest wyjątkowo ważny - pomaga z zdobywaniu zewnętrznych środków. Zaglądamy do strategii rozwoju gminy Chełmża na lata 2015-2025. Jakie zawiera plany na najbliższe dziesięć lat? Jak została oceniona podtoruńska gmina?

Według analizy SWOT, najsłabsze strony gminy Chełmża to - wysokie bezrobocie i mała liczba podmiotów gospodarczych, niewielka ilość uzbrojonych terenów inwestycyjnych, niski poziom dochodów własnych gminy, spore problemy z odrolnieniem gruntów nadających się pod inwestycje. Mowa o punktach położonych w skażonej strefie (przy ruchliwej szosie).

We wsiach położonych koło Chełmży brakuje ekologicznych upraw. Grupy producenckie są słabo rozwinięte. Kolejna rzecz - mało punktów skupu.
We znaki dają się też niski stopień skanalizowania, braki w melioracji, niewystarczająca ilość chodników i kiepskie drogi. Sfera społeczna? Brakuje mieszkań socjalnych i komunalnych, jest też kiepsko z niektórymi budynkami i miejscami użyteczności publicznej (szkoły, boiska czy sale gimnastyczne). Wśród minusów jest również ... "silna i niezdrowa rywalizacja między sołectwami i KGW w turniejach gminnych".

Przeczytaj też: Turystyka? Także wiejska - udowodniła Nawra

Coś optymistycznego

Teraz skupmy się na plusach. Niewątpliwymi atutami gminy Chełmża są - bliskość Torunia, tutejsze jeziora, aktywność liderów lokalnych, wysoki stopień zwodociągowania, dobry stan techniczny stacji uzdatniania wody, ujęć i jakości wody. Kolejne plusy? Ośrodki turystyczno-wypoczynkowe, żyzne gleby, gospodarstwa agroturystyczne, zagospodarowane centra wsi czy sieć bibliotek.

Stawiają na gospodarkę i turystykę

Według strategii na kolejne dziesięć lat, na rozwój przedsiębiorczości mają wpłynąć - program wsparcia dla przedsiębiorstw z terenu gminy, spółdzielnie socjalne, rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego (w tym ekologicznego).

Przeczytaj też: Osiemnastą edycję Turnieju Wsi wygrał Krotoszyn [zdjęcia]

W pozyskiwaniu inwestorów ma pomóc lokalna strefa gospodarcza (Windak, Kiełbasin, Dźwierzno, Nowa Chełmża). Dokument zakłada również uzbrojenie pustostanów i naprawę dróg dojazdowych, opracowanie oferty terenów przeznaczonych pod inwestycje.

Do opracowania strategii rozwoju przyczyniły się 103 osoby, które brały udział w konsultacjach.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska