Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieś się zmienia. Rolników ubywa, ale ci, którzy przetrwali i mają następców, powiększają gospodarstwa

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Na Kujawach i Pomorzu przybyło rolników zajmujących się tylko produkcją roślinną, uprawiających m.in. rzepak
Na Kujawach i Pomorzu przybyło rolników zajmujących się tylko produkcją roślinną, uprawiających m.in. rzepak Lucyna Talaśka-Klich
W Kujawsko-Pomorskiem najwięcej jest gmin, w których dominuje rolnictwo wielkoobszarowe - tak wynika z raportu "Monitoring rozwoju obszarów wiejskich. Etap IV. Dekada przemian".

Tylko we wschodniej oraz południowej części województwa kujawsko-pomorskiego dominuje rolnictwo tradycyjne - dowiedzieliśmy się z opracowań Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (prace badawcze zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN).

Raport (jego wyniki zaprezentowano 9 maja) powstał na podstawie obserwacji zmian, które zaszły na przestrzeni lat 2010–2019 na obszarach wiejskich.

Inwestują z rozsądkiem

- W województwie kujawsko-pomorskim przybywa dużych, ale nie bardzo dużych gospodarstw - komentuje dr hab. Wojciech Knieć, prof. UMK w Toruniu, socjolog wsi. - To nie są gospodarstwa popegeerowskie, tak duże jak np. w Zachodniopomorskiem, ale wywodzące się z gospodarstw chłopskich. Często kierują nimi dobrze wykształceni rolnicy, którzy inwestują w rozwój, ale z rozsądkiem.

W 2010 r. w Kujawsko-Pomorskiem było 68,1 tys. gospodarstw (w tym 67,8 tys. indywidualnych), a w 2020 roku - 59,6 tys. (59,2 tys. gospodarstw indywidualnych) - poinformował nas Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

- Chociaż o dopłaty występuje ponad 59 tysięcy gospodarstw, to szacujemy, że tak naprawdę z rolnictwa utrzymuje się ok. 37 tysięcy z nich- uważa Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Dotyczy to także tzw. dwuzawodowców, czyli osób, które mając np. około 20 hektarów same obrabiają pola, ale pracują także poza rolnictwem. Jedną z najistotniejszych zmian jest także odejście sporej grupy rolników od hodowli (głównie z powodu braku opłacalności) i nastawienie wyłącznie na produkcję roślinną. Średnia gospodarstw produkujących na rynek to w Kujawsko-Pomorskiem ok. 40 ha.

Zdaniem autorów raportu "Monitoring rozwoju obszarów wiejskich" w badanym przez nich okresie zmniejszała się liczba gmin z dominacją rolnictwa tradycyjnego. - Wiąże się to z perspektywami na dobre życie - uważa socjolog. - Tam, gdzie jest duże bezrobocie, nie ma rozwiniętego transportu, młodzi ludzie uciekają ze wsi.

A raport pokazuje, że pogłębia się wykluczenie transportowe: 26% wszystkich sołectw w kraju nie posiada nawet połączenia transportem publicznym z siedzibą gminy.

Ogromnym problemem jest także to, że wieś się starzeje. Autorzy raportu podają, że osoby starsze stanowią już 1/5 społeczeństwa na wsi i jest ich już tyle samo co dzieci do 18. roku życia.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wynika, że na kujawsko-pomorskiej wsi mieszkało 184 750 osób liczących 60 lat i więcej – podał US w Bydgoszczy.

Zdaniem autorów raportu intensywny proces starzenia się, pogłębiany migracjami, będzie jednym z głównych wyzwań społeczno-gospodarczych polskiej wsi, z którymi rządy, samorządy i społeczności lokalne będą musiały sobie radzić w trzeciej dekadzie XXI w.

Inne wyzwania to:

  • zbyt wolna dezagraryzacja wsi – szczególnie w województwach wschodnich oraz na obszarach o genezie popegeerowskiej w województwach północnych;
  • postępująca polaryzacja rozwoju społeczno-gospodarczego – dotychczasowe procesy prowadzą do nadmiernych różnic w jakości życia pomiędzy mieszkańcami stref wokół dużych ośrodków miejskich i obszarów peryferyjnych.

Więcej informacji na temat raportu znajduje się na stronie https://efrwp.pl - KLIKNIJ TUTAJ

Nasza wieś za 10 lat

Jaka może być kujawsko-pomorska wieś za dziesięć lat?

- Będzie jeszcze więcej dwuzawodowców - uważa prezes Kierzek. - Osób utrzymujących się wyłącznie z rolnictwa na pewno będzie mniej, pozostanie 3-4 gospodarzy we wsi.

Zdaniem prof. Kniecia jeśli samorządy we wschodniej i południowej części województwa stworzą lepsze warunki do godziwego życia, to jest szansa, że tamtejsze gospodarstwa się podźwigną i będą miały następców. Niektóre małe i średnie gospodarstwa skorzystają z Europejskiego Zielonego Ładu i zdecydują się postawić na rolnictwo ekologiczne. - Jednak większym gospodarstwom Europejski Zielony Ład może bardziej przeszkadzać - dodaje socjolog.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska