Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gostycyn. Fundamenty chaty i naczynia

(jw)
Archeolodzy odkryli fundamenty starej chaty
Archeolodzy odkryli fundamenty starej chaty archiwum
Trwa szósty sezon badań archeologicznych w Pile. Badacze odkryli już kompletny fundament budynku oraz naczynia i przedmioty używane w gospodarstwie domowym na początku XX wieku.

Wiedzieliśmy, że są tam przedmioty, ale nie spodziewałem się, że będą w tak dobrym stanie - cieszy się Robert Grochowski, archeolog. - Fundament i posadzka, którą odkryliśmy wykonane były metodą szachulcową, tj. szkielet był drewniany i wypełniony cegłą wapienno-piaskową lub gliną. Uważamy, że ceglany był komin chaty - dodaje.

Przeczytaj także: Sensacyjne odkrycie podwodnych archeologów z Torunia. Odnaleźli sztuczną wyspę z IX wieku
Archeolodzy planują w tym sezonie odsłonić pozostałości zabudowy tzw. "Starej Chaty", czyli jednego z najstarszych kompleksów zabudowań znajdujących się w pile. Były to mieszkania dla górników pierwszej kopalni węgla brunatnego "Buko".

Archeolodzy odkryli kompletny fundament budynku gospodarczo-mieszkalnego z 1850 roku. Podzielony był na dwie części - jedną, w której przebywały zwierzęta hodowlane, oraz drugą - mieszkalną. Prace badawcze prowadzi archeolog Robert Grochowski, który od samego początku zajmuje się badaniem historii kopalń w Pile. W badaniach biorą udział mieszkańcy wsi. - Mamy odsłonięte fundamenty budynku z przełomu XIX i XX wieku, który stanowił kompleks mieszkalny kopalni "Olga". Poza tym odkryliśmy mnóstwo drobnych elementów - od gwoździ i butelek po naczynia używane w gospodarstwie domowym - opowiada Grochowski. - Nikt z miejscowych nie wiedział, że w tym miejscu był budynek. Zniszczono go pod koniec lat 30. Dookoła są pozostałości innych pomieszczeń, które stanowią kompleks mieszkalny.

Planują również zlokalizowanie i zbadanie szybu górniczego kopalni Buko o głębokości 19,6 m oraz zabudowy kopalni z okresu 1890 - 1900, oddzielnie kuźnie, maszynownie i magazyny węgla. - Nie wiemy, co uda się jeszcze zbadać, chcielibyśmy jak najwięcej - dodaje archeolog. - Celem badań jest odtworzenie rekonstrukcji budynków na potrzeby skansenu. Chcemy go pokazać wirtualnie, aby odwiedzający mogli wyobrazić sobie jak wszystko wyglądało.
Przeprowadzone i utrwalone zostaną relacje świadków z czasów funkcjonowania kopalń, młyna, tartaku i cegielni.

Stowarzyszenie "Buko" jest zainteresowane wspomnieniami mieszkańców na temat kopalń, cegielni, tartaku lub młyna w Pile. Kontakt ze stowarzyszeniem - 602 617 479. Badacze prowadzą dziennik, w który można śledzić ich prace na stronie internetowej Buko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska