Ta najmniejsza gmina w pow. mogileńskim, zresztą podobnie jak pozostałe w tym powiecie, starzeje się. Jeśli do tego dodamy jeszcze sukcesywny spadek liczby mieszkańców co ma i będzie miało w niedalekiej przyszłości duży wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy gminy. Niewykluczone, że kwestie demograficzne mogą mieć wpływ na likwidację gminy jako jednostki samorządu terytorialnego. Na razie nie ma takiego zagrożenia.
Pod koniec zeszłego roku jeziorańska gmina liczyła 4825 ludności, w tym 2347 mężczyzn i 2478 kobiet, o 112 mniej w porównaniu z 2016 r. i o 63 w stosunku do 2018 r.
Niepokojące jest, że ubywa mieszkańców w najmłodszej grupie wiekowej (0-18 lat), zwiększa się zaś w wieku poprodukcyjnym (kobiety powyżej 60 lat, a mężczyźni liczący ponad 65 lat). Według danych za 2018 r. osób w najmłodszej grupie wiekowej zarejestrowano 932 kobiet i mężczyzn, w wieku produkcyjnym - 3022 i wieku poprodukcyjnym - 924.
Jeszcze kilka przykładów . W poprzednim roku szkolnym do gminnych szkół podstawowych uczęszczało 326 uczniów, o 401 mniej niż w 1987 r. Ponadto w niektórych wsiach (Wysoki Most, Wycinka i Gopło) liczbę ludności można policzyć na palcach dwóch rąk. Natomiast najwięcej mieszkańców liczą Wójcin, Jeziora Wielkie i Wola Kożuszkowa - odpowiednio ponad 700, 600 i 350.
Rosnąca liczba seniorów to też wyzwanie dla samorządu. Tymczasem w jeziorańskiej gminie brakuje organizacji zajmującej się świadczeniem usług dla osób w wieku powyżej 60 lat. A zapotrzebowanie na nie jest coraz bardziej oczekiwane. Dlatego rada gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do partnerstwa powołanego do realizacji projektu pod nazwą "Dzienny Dom Pobytu w Strzelnie". Niebawem zostanie podpisana stosowna umowa ze Stowarzyszeniem ECCE HOMO w Strzelnie. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego - na lata 2021-2023.
