Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kijewo Królewskie. Dotacja na demontaż, transport i utylizację azbestu

mona
Dotacja na demontaż, transport i utylizację azbestu w gminie Kijewo Królewskie
Dotacja na demontaż, transport i utylizację azbestu w gminie Kijewo Królewskie www.sxc.hu
Tylko do piątku trwa nabór wniosków od mieszkańców z gminy Kijewo Królewskie zainteresowanych utylizacją odpadów zawierających azbest. Do 2030 r. ma nie być go na dachach.

Wniosek przygotują w gminie na podstawie dokumentacji, jaka do nich wpłynie od zainteresowanych.

W tym roku zgłaszać chęć zdjęcia z dachów pokryć z eternitu mogą również instytucje, parafie, a nawet prywatne firmy.

Wójt gminy podkreśla, że pośpiechu nie ma, ale do 2030 roku wszyscy muszą mieć usunięty azbest z dachów. Dlatego już w ubiegłym roku wszedł w projekt podobny do tegorocznego. Wówczas skorzystały na tym 44 rodziny z gminy Kijewo Królewskie.

- Wykorzystujemy możliwości, aby pomóc mieszkańcom w pozbyciu się eternitu - mówi Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - To zawsze obniża koszty. Zadanie będzie dofinansowane z dotacji przekazanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. W ubiegłym roku do jednej tony zdjętego eternitu dopłacano tysiąc złotych. Liczę, że w tym roku będą to podobne stawki.

Dotacja ta obejmuje demontaż, transport oraz utylizację azbestu. Mieszkaniec nie dostaje jednak pieniędzy do ręki. Zostają one przekazane do gminy, która musi ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę, który zrealizuje zadanie na wszystkich zakwalifikowanych budynkach.
Wójt podkreśla, że azbest w całej gminie został zliczony i oszacowany w tonach. Jak mówi, wszystko jest w rejestrze. - Wiemy ile kto ma płyt na dachu - mówi wójt. - Zazwyczaj jest to od 100 do 150. Każda waży około 17 kilogramów. Zatem na przeciętnym dachu znajduje się od 1,7 do 2,5 tony eternitu. Jest to materiał polski lub pochodzący ze Związku Radzieckiego.

Jak mówi wójt, na razie ma na liście około 40 osób zainteresowanych udziałem w programie.

- Jest również firma z Płutowa i parafia w Trzebczyku - dodaje Mieczysław Misiaszek. - Dach na kościele, z eternitu, jest nieszczelny. Na wstępnej liście jest około czterdzieści wpisów, ale chcemy tę listę uaktualnić. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mogą się wycofać ze względów finansowych. Dotacja nie obejmuje nowego pokrycia dachu - to należy wykonać we własnym zakresie, a jak wiadomo - to są bardzo duże koszty.

W ubiegłym roku początkowo skorzystać chciało 70 osób, potem liczba ta zmniejszyła się, ponieważ ludzie nie mieli pieniędzy na zakup nowego pokrycia.

Wójt liczy, że w lutym otrzyma odpowiedź z funduszu o wysokości przyznanej gminie dotacji. - Chciałbym jak najszybciej ogłosić przetarg, żeby latem wykonawca mógł rozpocząć pracę - informuje Mieczysław Misiaszek.

Zainteresowani powinni złożyć dokumenty do piątku, w siedzibie Urzędu Gminy Kijewo Królewskie, ul. Toruńska 2. Więcej informacji - pod nr tel.: 56 686 70 56.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Wiadomości z Chełmna

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska