Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łysomice. W szkole w Turznie biorą przykład z Einsteina

Paweł Marwitz
Nauka przedmiotów ścisłych w szkole w Turznie stała się łatwiejsza. Wszystko za sprawą nowatorskiego programu w oparciu, o który młodzi ludzie zdobywają wiedzę praktyczną.

To podstawowe założenie, aby uczeń mógł na przykładzie zadań praktycznych lepiej poznać określony przedmiot.

Ponadregionalny program edukacyjny “Za rękę z Einsteinem" prowadzi Politechnika Gdańska, partnerami projektu są: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy.
W projekcie biorą udział gimnazja wiejskie, w tym gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 2 w Turznie z gminy Łysomice.

- W ramach tego zadania nasi uczniowie biorą udział w dodatkowych zajęciach z fizyki, matematyki, chemii oraz języka angielskiego - wylicza Irena Zielińska, dyrektor Zespołu Szkół. - Gimnazjaliści dzięki temu mają dostęp do praktycznej wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych i języka obcego zarówno w szkole, ale i w domu za sprawą specjalnej platformy internetowej. Wszyscy uczestnicy zajęć mają swoje hasła, mogą zalogować się na swoim koncie, z którego mają dostęp do różnych zadań. Tam czekają na nich testy, guizy i szereg ciekawostek. Mogą tak długo powtarzać zadania, aż zrozumieją, jak należy je poprawnie wykonać. Każde zadanie jest z rozwiązaniem.

Gimnazjaliści z turznieńskiej szkoły zajęcia mają cztery razy w tygodniu po dwie godziny. Podczas dodatkowych zajęć mogą ugruntować wiedzę z typowych lekcji, nadrobić zaległości, a przy tym dowiedzieć się, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. To nauka na luzie, bo podczas dodatkowych zajęć nauczyciele nie stawiają ocen, a uczniowie nie muszą obawiać się odpytywania.

- Na matematyce uczniowie dowiadują się np. jak znaleźć najkorzystniejszą lokatę - mówi Irena Zielińska. - Taka wiedza zachęca ich do dalszego zagłębiania się w dany przedmiot.

O tym że do dobrowolnych zajęć nie trzeba nikogo przekonywać świadczy ogromna frekwencja. Aż 85 proc. gimnazjalistów uczestniczy w tych zajęciach.
- Każdy z nas może sobie dowolnie wybierać przedmioty, na które chce chodzić, ja wybrałam angielski i matematykę - mówi Alicja Majka z trzeciej klasy gimnazjum. - Na angielskim uczymy się rozumienia ze słuchu, wszystko po to, aby zrozumieć obcokrajowców szybko mówiących po angielsku. Na matematyce duża część poświęcona jest finansom. Najważniejsze, że nie ma napiętej atmosfery.

Uczniowie nie muszą korzystać z korepetycji, bo teraz dzięki dodatkowym zajęciom, wszystko można wyjaśnić bez konieczności korzystania z odpłatnych lekcji.
Uczniowie podczas dodatkowych zajęć będą mieli do dyspozycji multimedialną tablice, na której za pomocą dotyku obsługiwać będą komputer obrazujący określony temat.

W całym projekcie, rozłożonym na trzy lata biorą uczniowie blisko 180 gimnazjów z trzech województw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska