Samorząd już siódmy rok z rzędu realizuje program usuwania i utylizacji eternitu, który zawiera rakotwórczy azbest. Do tej pory na terenie gminy zutylizowano około 15 proc. połaci z eternitu. Przyczyną tak małych postępów jest to, że zgodnie z unijnymi przepisami, za nową połać dachową właściciele nieruchomości muszą zapłacić już sami. Fakt ten w znaczny sposób hamuje realizację programu.
Zgodnie z prawem unijnym, eternit całkowicie powinnien być zlikwidowany z przestrzeni publicznej do roku 2032.
Właściciele nieruchomości pokrytych tym materiałem powinni zgłaszać się do Ratusza z wnioskiem o sfinansowanie kosztów demontażu i utylizacji.
- W tym roku zgłosili się do nas właściciele 53 takich obiektów - mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna. - Od września ruszą zapisy chętnych do kolejnej transzy programu, który realizowany będzie w roku przyszłym - dodaje.
Gimnazjaliści z regionu nas nie zaskoczyli [infografika]
Azbest stał się popularnym materiałem budowlanym w latach 60. ubiegłego wieku. Ze względu na niską cenę i wysoką trwałość, masowo stosowano go do krycia dachów zabudowań gospodarczych i domów.
Od roku 1997 jego używanie w budownictwie jest zakazane. Jednak w całej Polsce miliony ton tego materiału zalegają wciąż na dachach. Samodzielne usuwanie, ze względu na niebezpieczeństwo pylenia azbestu jest zabronione. Demontażem eternitu mogą zajmować się tylko specjalistyczne firmy, które gwarantują jego utylizację.
Sportowe Podsumowanie Weekendu - odcinek 13