https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Śliwice. BWOPR posprzątał jezioro Trzciano

(RW)
Nagrodzeni
Nagrodzeni archiwum BWOPR
Ratownicy z Borowiackiego WOPR posprzątali dno i brzeg jeziora Trzciano w Łobodzie. Po trzyipółgodzinnej akcji na plaży piętrzyło się aż 200 kilogramów śmieci! Znaleźli m.in. stare płetwy i druty. Relacja w telewizji.

BWOPR na Festynie Miodowym

Nagrodzeni
Nagrodzeni archiwum BWOPR

Nagrodzeni
(fot. archiwum BWOPR)

BWOPR na Festynie Miodowym

Dzień przed sprzątaniem Trzciana ratownicy BWOPR wzięli udział w festynie w Wielkim Mędromierzu (gmina Gostycyn). Wystawili stoisko promocyjne, na którym zaprezentowali sprzęt wykorzystywany w ratownictwie wodnym. Dużym zainteresowaniem cieszył się skuter wodny oraz łódź motorowa. Było też sporo chętnych do obejrzenia przedmiotów związanych z nurkowaniem. Po zmroku zaprezentowano film promocyjny jednostki. - Spośród wszystkich stoisk, nasze, obok stoiska samochodów zabytkowych stowarzyszenia Dragon, miało największą frekwencję - cieszy się Paweł Patoleta. Stoisko oprócz niego obsługiwali: Tomasz Bonk, Mateusz Nielek i Piotr Gwizdała.

W akcję sprzątania świata ratownicy z Borowiackiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Tucholi włączyli się już po raz trzeci. Wspólnie z OSP w Śliwicach i przedstawicielami Tucholskiego Parku Krajobrazowego zabrali się za jezioro Trzciano w Łobodzie. Plastikowe butelki, papierki po lodach i opakowania po batonikach, zostawione przez turystów, z pewnością nie nadawały mu malowniczości.

- Punktualnie o godz. 10, po uprzedniej odprawie, ośmiu płetwonurków zanurzyło się w łobodzkim jeziorze - relacjonuje Paweł Patoleta z BWOPR. - Pozostała część ratowników oraz strażaków OSP zadbała o posprzątanie okolic jeziora, okrążając je wzdłuż linii brzegowej.

Łódź ratowników okazała się niezbędna przy przewożeniu płetwonurków i transporcie śmieci z różnych części akwenu. Po trwającej trzy i pół godziny akcji na brzegu piętrzyło się ok. 200 kilogramów znalezisk, w tym połowa wyłowiona z wody. - To i tak mniejsza ilość w porównaniu do poprzednich lat - ocenia Patoleta.

Na stosie odpadków można było wypatrzyć m.in. stare płetwy, druty, blachy wędkarskie i haczyki. Wszystko za pośrednictwem Urzędu Gminy w Śliwicach trafiło już na wysypisko. Wójt Daniel Kożuch zadeklarował zresztą, że gmina chętnie pomoże przy podobnych akcjach w kolejnych latach.

Prezes BWOPR Bartosz Babiński ufundował puchary - nagrodę za najciekawsze znalezisko dostali Sławomir Szweda i Paweł Patoleta, za najwięcej wyciągniętych śmieci Janek Wielgosz oraz Mariusz Banach.

Po wykonaniu dobrej roboty przyszedł czas na nagrodę - było wspólne pieczenie kiełbasek, kawa i ciasto przy akompaniamencie muzycznym zespołu ze Śliwiczek. A ci, którzy szczególnie mocno zaangażowali się w akcję, mogli pod opieką ratowników przejechać się łodzią. Fachowcy pokazali też, jak wyglądają skoki do wody z pędzącej motorówki. Swoje umiejętności zaprezentowali Janek Wielgosz i Paweł Patoleta.

Akcja wzbudziła spore zainteresowanie przechodniów. W tym roku poczynania ochotników śledziło także oko kamery TVP Bydgoszcz. Relację będzie można obejrzeć w czwartek 30 września o godz. 18.15 w "Spotkaniach z ekologią".

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska