Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sośno świętowała 50-lecie istnienia. Tak było na obchodach - zobacz wideo

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wideo
od 16 lat
Gmina Sośno świętowała jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji w czwartek, 22 czerwca, odbyła się uroczysta sesja rady gminy. Odsłonięto Pomnik Wdzięczności z pamiątkową tablicą, zakopano kapsułę czasu, ukazała się również monografia poświęcona dziejom gminy.

Gmina Sośno została utworzona w 1973 roku. Ta licząca niespełna 5 tysięcy mieszkańców gmina wiejska jest najmniejszą i najmłodszą w powiecie sępoleńskim. Rok 2023 jest szczególny dla samorządu, a przez cały ten czas odbywają się okolicznościowe, „urodzinowe” imprezy.

Upamiętnili półwiecze Sośna

Oficjalne obchody półwiecza samorządu rozpoczęto mszą świętą, a następnie uroczystą sesją w sali gimnastycznej miejscowej szkoły, podczas której rada gminy przyjęła uchwałę dotyczącą upamiętnienia jubileuszu 50-lecia utworzenia gminy Sośno. Artystyczną oprawę nadał występ dzieci z zerówki i Chóru Cantabile pod batutą Przemysława Kowalczyka.

Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody i sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, gminnych i powiatowych instytucji, a także samorządowcy. Honorowym gościem był Leszek Tumiński, pierwszy naczelnik gminy Sośno.

- To już pół wieku, gdy na mapie naszego kraju, województwa oraz powiatu pojawiła się gmina Sośno. Widzimy, jak nasza mała ojczyzna się zmieniała. Oczywiście, na lepsze. Jej rozwój zawdzięczamy olbrzymieniu zaangażowaniu wielu ludzi. Szczególnie w naszej historii i pamięci zapisał się sierpień 2017 roku. Pamiętna nawałnica, która przeszła przez nasza gminę, wyrządziła wiele szkód. Na szczęście, nie było ofiar. Ten czas pokazał, że w takiej sytuacji solidarnie potrafimy pracować na rzecz odbudowy – przypomniał Leszek Stroiński, wójt Sośna.

Poprzednikiem obecnego włodarza był nieżyjący już Mieczysław Droboszewski, który stal na czele gminy przez 30 lat.

Monografia Sośna

Z okazji 50 urodzin samorządu wydana została monografia gminy Sośno autorstwa historyka i regionalisty Krajny Leszka Skazy oraz sekretarza gminy Piotra Dobrzańskiego. „Gmina Sośno. Historia, ludzie, wydarzenia” to pierwsze takie opracowanie w formie książki, od pradziejów po czasy współczesne. Powstała dzięki współpracy z mieszkańcami okolicznych miejscowości. Jej autorzy przez 1,5 roku gromadzili materiały, na podstawie których powstała 600-stronicowa monografia wzbogacona o blisko 600 ilustracji.

- Mimo że gmina jest nieduża, ma ona równie duży potencjał historyczno-turystyczny jak gminy ościenne. Dziedzictwo przodków jest bardzo ważne. Nie chodzi o to, by żyć przeszłością, ale by o niej pamiętać i kultywować to, co przez wiele lat udało się zachować. Wy w Sośnie potraficie to robić. Ta monografia także wpisuje się w te inicjatywy – mówił Leszek Skaza.

Pomnik Wdzięczności sośnieńskiej społeczności

Po sesji odbył się przemarsz pod Pomnik Wdzięczności zlokalizowany przy urzędzie gminy, gdzie odsłonięto obelisk wraz tablicą pamiątkową w hołdzie wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju tej małej ojczyzny. Co ciekawe, sam 11-tonowy głaz o nieregularnym kształcie pochodzi z okolicznej miejscowości Zielonka. Nie stworzył go żaden artysta. Wyrzeźbiła go natura. Można powiedzieć, że jest rodzimy.

- Obelisk z tablicą nazwaliśmy Pomnikiem Wdzięczności, bo jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za ich pracę. Dla utrwalenia tej wolności i niepodległości, która jest tak samo ważna, jak walka o nie. To praca wszystkich, bez wyjątku. Wszyscy pracujemy dla dobra ojczyzny, także tej małej w gminie Sośno. Jesteśmy wdzięczni za niepodległość okupioną ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie narodu. Pomnik ma łączyć naszą społeczność - powiedział Piotr Dobrzański, inicjator upamiętnienia 50-lecia gminy i autor treści pamiątkowej tablicy.

Zobacz także: Tłumy na otwarciu zrewitalizowanego parku z widowiskowym show

Kapsuła czasu na 50 lat

Pod pomnikiem kwiaty złożyli włodarze gminy i zaproszeni oficjele. Z kolei najmłodsi mieszkańcy z miejscowej szkoły i przedszkola złożyli pod pomnikiem kapsułę czasu. Znalazły się w niej m. in. fotografie przedszkolaków, listy ich autorstwa oraz wójta Leszka Stroińskiego i przewodniczącej rady Krystyny Wąsik do przyszłych pokoleń i okolicznościowe pocztówki. Data otwarcia kapsuły wskazuje na rok 2073, czyli za 50 lat, kiedy to gmina będzie obchodzić 100-lecie istnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska