Gmina Zbójno utwardziła 2,222 km drogi Ciechanówek – Działyń. Modernizacja kosztowała prawie 700 tys. zł. Przetarg na wykonanie zadania wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. z Lipna. - Modernizacja obejmowała: mechaniczne ścięcie poboczy; korytowanie pod konstrukcję chodnika i zjazdów; wbudowanie warstwy odcinającej i podbudowy zasadniczej na konstrukcji zjazdów i chodnika; ustawienie krawężników i obrzeży na ławie betonowej z oporem; oczyszczenie istniejącej nawierzchni bitumicznej oraz skropienie jej emulsją asfaltową; ułożenie warstwy profilowej z betonu asfaltowego; ułożenie warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego; wykonanie umocnionych poboczy; oczyszczenie i odtworzenie przydrożnych rowów – informuje sekretarz gminy Zbójno Jacek Foksiński, który uczestniczył w odbiorze drogi.
Przeczytaj koniecznie: Niedziela bez handlowania w Polsce? Projekt utknął w Sejmie
Gmina Kowalewo Pomorskie rozstrzygnęła drugi w tym roku przetarg na modernizację dróg gminnych. - Wiosną utwardzono drogę w Mlewie na odcinku 2 km. W obecnym zadaniu wykonawca czyli firma Zakład Drogowo-Budowlany Lubicz do końca września ułoży asfalt na dwóch drogach: w sołectwie Elzanowo (2km) i w sołectwie Nowy Dwór- Borówno (2,8km). Zaraz po podpisaniu umowy korzystając z przyjaznej pogody wykonawca wszedł na plac budowy. Całkowity koszt zadania to prawie 2,6 mln zł – informuje asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska. - Modernizacja dróg w gminie jest prowadzona zgodnie z uchwaloną przez radę kolejnością. W każdej kadencji podejmowana jest takowa uchwała. W obecnie obowiązującej droga w Mlewie zajmowała pierwszą pozycję, droga Nowy Dwór-Borówno trzecią, a droga w Elzanowie czwartą pozycję. Na drugiej pozycji jest droga we Frydrychowie, którą samorząd zgłosił do dofinansowania ze środków unijnych.
Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego może nastąpić jeszcze w tym miesiącu.- Liczę, że otrzymamy dofinansowanie. Bardzo ubolewam, że samorządy mają tak małe możliwości pozyskania środków z zewnątrz na drogi, których stan jest dla obszarów wiejskich największą bolączką – mówi burmistrz Andrzej Grabowski.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.