Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego wiosną ogłosił konkurs w zakresie budowy mikroinstalacji prosumenckich. W jego ramach, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogły strać się o 90% wsparcia na budowę instalacji na prywatnych obiektach, uzyskując deklaracje właściciela, a także na budynkach użyteczności publicznej.
Na konkurs wpłynęło 26 wniosków. Przygotowano z nich listę operacji zakwalifikowanych do współfinansowania.
Są na niej 22 projekty na łączną kwotę dofinansowania 13,8 mln. Z powiatu golubsko-dobrzyńskiego wymienia się Kowalewo Pomorskie oraz niemal wszystkie gminy wiejskie, z wyjątkiem Ciechocina.
- Nie braliśmy udziału w tym konkursie, ponieważ gminne budynki nie spełniały kryterium zamówionej mocy energii. Przekraczamy dopuszczalne w konkursie normy - wyjaśnia Grażyna Grzecznowska, sekretarz urzędu gminy w Ciechocinie.
W marszałkowskim konkursie tylko trzy samorządy zagwarantowały sobie wsparcie.
"Samorząd województwa po zatwierdzeniu listy operacji może zawrzeć umowy z nie więcej niż trzema wnioskodawcami, których operacje zostały umieszczone na trzech najwyższych pozycjach listy operacji, po podaniu tej listy do publicznej wiadomości na stronie urzędu marszałkowskiego. W przypadku pozostałych operacji pomoc przyznaje się według kolejności ustalonej na liście krajowej, sporządzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie list operacji przekazanych przez właściwy organ samorządu województwa, po ich zatwierdzeniu.” – czytamy w uchwale zarządu województwa.
Najwyżej oceniony projekt, na 12 punktów, złożyła gmina Zbójno. Za nią plasuje się Wąbrzeźno – też z 12 punktami i Chełmno, które ma 11 punktów.
- Udało się zdobyć wsparcie dla 21 gospodarstw oraz dwóch gminnych budynków – gimnazjum i szkoły podstawowej w Zbójnie. Nie mieliśmy problemu z wyborem nieruchomości do wsparcia. Początkowo mieliśmy więcej zainteresowanych, ale sami zrezygnowali. Wsparcie otrzymają więc wszyscy zainteresowani – wyjaśnia Jacek Foksiński, sekretarz urzędu gminy w Zbójnie.
Nie bez znaczenia na wynik w rankingu jest fakt, że gmina przygotowała oddzielne projekty dla poszczególnych domów, które różnią się powierzchnią i zapotrzebowaniem energetycznym.
Rozczarowane wynikiem konkursu są gmina Golub-Dobrzyń, Radomin, Kowalewo oraz jedyny reprezentant powiatu rypińskiego na liście – gmina Rypin, które podobnie jak Chełmno zdobyły po 11 punktów.
- Pomimo, że wniosek gminy Kowalewo Pomorskie również uzyskał 11 punktów, znalazł się dopiero na 9 pozycji. O miejscu trzecim, punktowanym dofinansowaniem, zadecydował dochód podatkowy gminy przypadający na jednego mieszkańca. Byliśmy najbogatsi w grupie 6 samorządów z identyczną liczbą 11 punktów. Niestety liczby ze sprawozdań finansowych nie kłamią. Jesteśmy zbyt bogaci na wsparcie, szczególnie że środki na ten cel to pozostałości z minionego budżetu unijnego - informuje burmistrz Andrzej Grabowski.