Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy żyją na kredyt. Które radzą sobie najsłabiej?

KAROLINA ROKITNICKA
Sprawdź, jak przedstawia się sytuacja finansowa w powiatach rypińskim i golubsko-dobrzyńskim
Sprawdź, jak przedstawia się sytuacja finansowa w powiatach rypińskim i golubsko-dobrzyńskim pl.freeimages.com
Golub-Dobrzyń i Ciechocin to najbardziej zadłużone samorządy z powiatów rypińskiego i golubsko-dobrzyńskiego. Najmniejsze zobowiązania ma gmina Rypin. Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Czasopismo "Wspólnota" opublikowało zestawienie danych dotyczących zadłużenia na koniec roku 2014 oraz zdolności kredytowej w tym roku.

 

- W Polsce nie ma przepisów pozwalających samorządom bankrutować. Ta pustka prawna powoduje, że jedynymi poszkodowanymi w wyniku zaciągania nadmiernych kredytów są społeczności lokalne i władze samorządowe - informują autorzy rankingu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

 

 

Powiat rypiński zadłużenie ma na poziomie 5,78% w stosunku do dochodów i plasuje się na 287 miejscu w kraju

 

 

Ma on zdolność kredytową szacowaną na 7,11%.

 

Zadłużenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego wynosi natomiast 28,54%, co daje 116 pozycję w rankingu

 

Tu zdolność kredytowa to 6,47%.

 

Niepokoi natomiast zestawienie dotyczące miast powiatowych. Rypin wypada w nim dobrze - plasuje się na 234 miejscu z wynikiem 17,91%. Miasto ma 9,07% zdolności kredytowej. Golub-Dobrzyń w rankingu wypada bardzo źle. Jest na siódmej pozycji w kraju. Zadłużenie szacowane jest na 62,36%. 

 

- Golub-Dobrzyń w zestawieniu zadłużenia 265 miast powiatowych sytuuje się na siódmej pozycji, co stawia nasze miasto w najgorszej pozycji wśród miast powiatowych województwa. Zaznaczyć należy, iż im wyższa pozycja w zestawieniu, tym gorsza sytuacja finansowa miasta - informuje Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia.

 

Zdolność kredytowa Golubia-Dobrzynia wynosi 4,86%.

 

- Znów daje to jeden z najgorszych wyników w kraju. Tak trudna sytuacja finansowa miasta skutecznie ogranicza możliwość pozyskiwania funduszy zewnętrznych przeznaczonych na rozwój miejscowości - czytamy w oświadczeniu magistratu. - Dane zawarte we "Wspólnocie" w perspektywie kilkunastoletniej ukazują tendencję wzrostu zadłużenia Golubia-Dobrzynia, przy jednoczesnym spadku zdolności kredytowej. Na rok 2014 przypadła kulminacja trendu, a miasto osiągnęło najgorsze wskaźniki dotyczące zarówno poziomu zadłużenia, jak i zdolności kredytowej.  

 

W kategorii miast innych sklasyfikowane zostało Kowalewo Pomorskie. Jest ono na 280 pozycji. Awansowało z miejsca 383. Gmina choć ma 33-procentowe zadłużenie, to nadal niezłą zdolność kredytową - 12,19%.

 

A jak wypadają gminy wiejskie?

 

Najgorszą sytuację mają: Ciechocin (134 miejsce, zadłużenie 50,52%), Radomin (221 miejsce, 46,04%, ale znaczący awans o 624 miejsca), Golub-Dobrzyń (408 miejsce, 37,32%) i Skrwilno (779 miejsce, 25,39%).

 

Najlepiej wypada Rypin (1488 miejsce, 2,15%) i Zbójno (1365 miejsce, 8,44%). Jeśli chodzi o zdolność kredytową, to najwyższą ma Radomin - 14,11%. Najniższą Golub-Dobrzyń - 4,1%. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska