Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMO. Światowe Dni Prostestu Przeciw Patentowaniu Nasion

(HEJ)
GMO w UE. Komisja Europejska dodała do listy nasion dopuszczonych do sprzedaży na terenie UE zmodyfikowaną kukurydzę - MON 810, opracowaną przez biotechnologiczny koncern Monsanto
GMO w UE. Komisja Europejska dodała do listy nasion dopuszczonych do sprzedaży na terenie UE zmodyfikowaną kukurydzę - MON 810, opracowaną przez biotechnologiczny koncern Monsanto sxc.hu
17 i 18 kwietnia tysiące aktywistów i rolników działających na rzecz obrony tradycyjnych nasion spotka się w w Brukseli. Polskę będzie reprezentować delegacja przedstawicieli Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC i Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO.

- Wyrazimy niechęć i brak akceptacji faktu, że nasze przetrwanie oddaje się w ręce ponadnarodowych korporacji. Zostanie również złożony apel do Komisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego - informuje fundacja ICPPC.

Natomiast w Polsce 16, 17, 18 kwietnia odbędzie się ogólnokrajowa akcja "SIAĆ PRZYSZŁOŚĆ, ZBIERAĆ RÓŻNORODNOŚĆ. UWOLNIĆ NASIONA OD KORPORACJI".

- Popieramy zachowanie różnorodności materiału siewnego w rękach tradycyjnych i ekologicznych rolników i ogrodników. Domagamy się aby Rząd RP zaczął w końcu wymiernie wspierać nasze małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a nie wielkie korporacje - mówi Jadwiga Łopata, laureatka nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

- Szerokie zróżnicowanie odmian nasion rodzimych/tradycyjnych jest konieczne, aby zachować niezależność i suwerenność we wszystkich sprawach dotyczących naszej żywności. Każde nowe prawo dotyczące nasion powinno chronić nasze drogocenne dziedzictwo - mówi Sir Julian Rose, prezes ICPPC

Fundacja podaje, że obecnie 10 największych firm produkujących nasiona opanowało 67 proc. rynku światowego. Poprzez genetyczne modyfikacje, patenty i wprowadzenie opłat za rozmnażanie nasion, firmy te w niebezpieczny sposób podporządkują sobie bogactwo genetyczne naszej planety. Mniejsze firmy zostały wykupione, a bogactwo nasion niezbędne do utrzymania zróżnicowanej diety i biologicznej różnorodności zostało poważnie zagrożone. Z utratą różnorodności gatunków zwierząt i roślin wiąże się nierozerwalnie utrata wielowiekowego doświadczenia i związanej z nim wiedzy.

Ponad 400 naukowców, którzy przyczynili się do opublikowania raportu 'Międzynarodowa Ocena Wiedzy, Nauki, Technologii i Rozwoju Rolnictwa' - dowiodło, że indywidualni, tradycyjni rolnicy wnoszą największy wkład w wyżywienie ludności na świecie.
Obecny stan prac nad przepisami unijnymi dotyczącymi nasiennictwa 'naznaczony' jest interesami korporacji. Komisja dąży do wprowadzenia zakazu na rozprowadzanie wszystkich nierejestrowanych odmian. Na rynku zostaną tylko nasiona - hybrydy i nasiona genetycznie zmodyfikowane produkowane i kontrolowane przez korporacje, które domagają się również, aby na etykietach nie musiały ujawniać poziomu zanieczyszczenia nasion przez GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy).

Coraz częściej, nawet nasiona, które nie są genetycznie zmodyfikowane ulegają opatentowaniu np.: 'nie-więdnące' pomidory, 'przeciw-rakowy' brokuł i melony z dużą zawartością cukru. Lobbiści korporacji produkujących nasiona również wywierają presję na Brukselę, aby to tylko one mogły przeprowadzić wszelkie kontrole i badania na nasionach.

Kampanię Stop-GMO prowadzi też fundacja Zielone Światło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska