
Tomasz Piotrowski z Brodnicy, zdobywca I miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Najliczniej reprezentowane były szkoły podstawowe, a szczególnie silna ekipa przyjechała z powiatu radziejowskiego. W sumie z gimnazjalistkami - 6 osób. Była to też ekipa świetnie przygotowana. Trzy osoby wywalczyły prawo udziału w finale krajowym w Legnicy.
Każde województwo ma prawo wystawić po dwóch laureatów wojewódzkich eliminacji w każdej kategorii szkolnej. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce jury pod przewodnictwem Janusza Mejzera przyznało Weronice Jankowskiej z Cierpic k. Torunia, która pięknie opowiedziała o toruńskim skrzypku Iwo, a drugie miejsce - Łukaszowi Deruckiemu z Radziejowa. Łukasz barwnie nakreślił słowami obrazki z wesela na Kujawach. To oni pojadą na finał krajowy.
W tej grupie wiekowej był także świetny debiutant z Topólki w powiecie radziejowskim - trzecioklasista Mariusz Kosiński. O mały włos nie zdobył drugiego miejsca opowieścią o bocianach, ale nie wykorzystał regulaminowego czasu i jury musiało odjąć mu 1 punkt. W sytuacji, gdy między najlepszymi liczyły się dziesiąte i setne części punkta, Mariusz ostatecznie znalazł się na 5. miejscu.
Do Legnicy pojadą także gimnazjaliści. W tym roku Pomorze i Kujawy reprezentować będą dwie radziejowianki: Anna Kwiatkowska, która w Golubiu-Dobrzyniu zaprezentowała opowieść o dawnym kujawskim weselu, oraz Iga Szarwarkowska, która ciekawie opowiedziała historię klasztoru Ojców Franciszkanów w Radziejowie.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych swój krajowy finał co roku mieli na golubskim zamku. W tym roku odbędzie się on wyjątkowo w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, bo na zamku właśnie rozpoczął się remont bazy noclegowej, a krajowy finał trwa dwa dni.
W tej kategorii wiekowej obie przepustki na rywalizację z rówieśnikami z kraju przyznano świetnym brodniczanom: Tomaszowi Piotrowskiemu za niezwykle sugestywnie przedstawioną opowieść "O przesławnych mieszczkach brodnickich, co to grapą, kopyścią i warząchwią wroga odparły" i Małgorzacie Orzechowskiej za przypomnienie brodnickich zwyczajów, związanych z narodzeniem człowieka.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »