Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Nowa starówka - nowe atrakcje

Alicja Wesołowska
Połączenie Rynku z bulwarem, udostępnienie kościelnej wieży turystom - to tylko niektóre pomysły na upiększenie Golubia. Prawdopodobnie już w tym roku ruszy drugi etap rewitalizacji golubskiej starówki.

Pieniądze powinny popłynąć z funduszy unijnych, miasto ma pokryć zaledwie 15 proc. wydatków. - W maju składamy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego - mówi Izabela Lewandowska, wiceburmistrz miasta. - Jeżeli szybko dostanie on pozytywną opinię - ruszymy już w tym roku.

Drugi etap prac na starówce w dużej mierze będzie kontynuacją ostatniej modernizacji. Miasto planuje odnowić boczne uliczki i przystosować kanalizację deszczową oraz sanitarną. Położony zostanie też nowy bruk w miejscach, których do tej pory nie modernizowano.

Największe zmiany mają zajść na obrzeżach starówki. - Można by zagospodarować lepiej ten teren - przyznaje pan Marek, jeden z mieszkańców Golubia. - Drwęca jest tak urokliwa, że powinna być lepiej wyeksponowana.

Do spaceru nad rzeką będą więc zachęcać wyremontowane boczne uliczki. - Chcemy w ten sposób połączyć rynek z bulwarem - wyjaśnia wiceburmistrz. - Sprawić, by odwiedzający miasto nie koncentrowali się wyłącznie na fontannie, ale wyszli poza mury obronne. Spacer brzegiem rzeki pozwoli docenić piękno zarówno krajobrazu, jak i średniowiecznych murów.

Nie zabraknie też elementów małej architektury - zmęczeni spacerem mieszkańcy i turyści będą mogli przysiąść na ławkach, których będzie więcej, niż obecnie.

Kolejną atrakcją ma być udostępnienie turystom wieży kościoła św. Katarzyny. - Jest tam co oglądać - przyznaje ks. Paweł Piesik, proboszcz parafii. - Zawieszony w niej dzwon należy do najlepszych dzieł gdańskiego ludwisarza, Gerharda II Benningka. Odlano go 12 maja 1623 r. na polecenie Zygmunta III Wazy i Anny Jagiellonki.

Jeśli plany się powiodą, turyści będą wchodzić na wieżę kruchtą podwórzową. Nad nią ciągle mieści się miech organowy. - Można wstawić tam fisharmonię lub inny instrument z epoki - podsuwa pomysł ks. Piesik. - To byłaby dodatkowa atrakcja.

Kulminacją zwiedzania byłby dzwon i galeria widokowa. Golub z lotu ptaka mogłoby podziwiać równocześnie 8 osób - na tyle pozwalają wymogi bezpieczeństwa pożarowego. Cała dokumentacja techniczna wieży jest już przygotowana.

- Sama chętnie bym tam weszła - przyznaje Monika, licealistka z Golubia-Dobrzynia. - Jak dotąd najładniejszą panoramę miasta można podziwiać z terenów Zamku. Ciekawa jestem, jak wygląda Golub z innej perspektywy.

Teraz wszystko zależy od Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli decyzja o dotacji zostanie podjęta szybko, być może już w przyszłym sezonie turystów czekają miłe niespodzianki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska