Powiat golubsko-dobrzyński oraz gmina wiejska Golub-Dobrzyń i gmina Radomin założyły spółdzielnię socjalną "Gold Serwis". To pierwszy taki przypadek na tym terenie.
- My, jako powiat prowadzimy Zespół Szkół nr 3, czyli szkoły specjalne, w których pracują specjaliści - oligofrenopedagodzy - mówi starosta Wojciech Kwiatkowski. - A z kolei przedszkole to zadanie własne gminy. Dlatego otrzymamy na nie subwencję oświatową. Mamy więc możliwości, aby stworzyć przedszkole specjalne.
Placówka, która mieściłaby się na terenie ZS nr 3 ruszy najprawdopodobniej już po wakacjach. - Teraz chcemy się skupić na dopięciu wszystkich formalności i rozreklamowaniu nowego przedszkola wśród rodziców - mówi starosta.
Placówka edukacyjna to nie jedyna działalność spółdzielni socjalnej. Pięć osób ma pracę - Przede wszystkim chcemy oferować miejsca pracy dla osób, które są w szczególnej sytuacji na rynku pracy - zaznacza Wojciech Kwiatkowski.
Zobacz też: Golub-Dobrzyń liczy na inwestorów
- Zatrudniliśmy już pierwsze pięć osób w wieku 55+. Zaczynają 23 marca. Mają zagwarantowane zajęcie przynajmniej przez 15 miesięcy. Przez pierwszy rok ich zatrudnienie zostanie sfinansowane z projektu unijnego. Czym będą się zajmować?
Między innymi porządkami i drobnymi remontami. - Samorządy zwykle mają swoje ekipy remontowe, my również, ale przecież nie zawsze jest dla nich praca. W takich sytuacjach mogłyby wykonywać zlecenia dla innych, np. dla firm z naszego powiatu i oczywiście na tym zarabiać - wyjaśnia starosta.
Zespół "Gold Serwis" będzie się zajmował również odzyskiwaniem szkła. Spółdzielnia planuje także produkcję mydełek - gadżetów.
- Mamy jeszcze kilka innych pomysłów, ale nie chcielibyśmy ich spalić - dodaje Wojciech Kwiatkowski. - Na pewno jednak nie staniemy się konkurencją dla miejscowych przedsiębiorców. Stawiamy na działalność niszową.
Na rozruch spółdzielni socjalnej rada powiatu zarezerwowała 100 tys. zł.
Prezesem spółdzielni został Roman Bicki.