Gorąca sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Zapadły ważne decyzje [środa, 25 kwietnia 2018]

Hanna WalenczykowskaZaktualizowano 
Tomasz Czachorowski
W środę, 25 kwietnia, odbyła się sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Radni Platformy Obywatelskiej, którzy mają większość w bydgoskiej Radzie Miasta, forsowali apel dotyczący specustawy, która teoretycznie może wprowadzić ułatwienia dla inwestorów, budującym mieszkania. Rada Miasta uznała, że ta specustawa ubezwłasnowolni polskie samorządy, przesuwając ich kompetencje na administrację rządową. Dziś podjęto też m.in. ważną decyzję dotyczącą kamienicy, w której mieścił się "Savoy".

Aktualizacja: Rada o przywróceniu ul. Jana Piechockiego

Radni Bydgoszczy, po bardzo emocjonalnej dyskusji, postanowili zwrócić się do Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z prośbą o wyrażenie zgodny na przywrócenie ulicy nazwy dr. Jana Piechockiego. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego dr Jan Piechocki przestał być jej patronem.

Decyzji IPN i wojewody bronili niektórzy radni Prawa i Sprawiedliwości, w tym radna Grażyna Szabelska, która przeczytała fragmenty życiorysu dr. Jana Piechockiego ukazujące go jako aktywnego, PRL-owskiego działacza partyjnego.

Radny Paweł Bokiej (PiS) postanowił jednak zagłosować za przyjęciem tej uchwały, ponieważ uznał, że najważniejsze są opinie bydgoszczan, którzy cenili doktora za to kim był i co dla miasta zrobił.

- Zawsze przerażali mnie partyjni siepacze - oświadczył radny Ireneusz Nitkiewicz (SLD). - IPN powinien być rozwiązany. Doktor Piechocki był dwa razy wyprowadzany na Stary Rynek do rozstrzelania. Gdyby każdy z nas miał chociaż 10 procent tych zasług.

Głosy: 16 „za”, 8 „przeciw” a 2 się wstrzymało

Aktualizacja: Savoy zostanie wydzierżawiony na 20 lat

Kamienica, w której mieścił się bydgoski "Savoy", zostanie wydzierżawiona na 20 lat! Rada Miasta przyjęła propozycję prezydenta w sprawie wydzierżawienia nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 2 w Bydgoszczy na czas 20 lat z zaznaczeniem, że po 10 latach dzierżawca może wystąpić o wykup kamienicy.

Niektórzy radni, podczas dyskusji, wyrazili obawy, co do przyszłości tej wartościowej, bydgoskiej nieruchomości.

- Nie rozumiem tych obaw - oświadczył prezydent Rafał Bruski. - Uchwała rady, pozwalająca na jej zbycie nadal obowiązuje. Ale nie ma chętnych, którzy kupiliby ją. Tej kamienicy przecież nikt nie wyniesie i nie zniszczy, bo jest objęta ochroną konserwatorską.

Przypomnijmy, że budynek, w którym znajduje się legendarny „Savoy” został kilka razy wystawiony na sprzedaż. Niestety, kolejne przetargi nie przyniosły pożądanego rezultatu. Dlatego też miasto zdecydowało się na dzierżawę.

Głosowanie: 16 "za", 7 "przeciw" i 2 wstrzymujące się od głosu. Teraz zostanie ogłoszony przetarg.

O specustawie podczas sesji Rady Miasta

Radni wysłuchali w środę dwóch wystąpień obywatelskich. W imieniu mieszkańców Smukały, Opławca i Janowa wystąpił Piotr Tomczyk, który zarzucił prezydentowi Rafałowi Bruskiemu brak zainteresowania rozwojem tych osiedli Bydgoszczy.

- Co daje nam miasto? - pytał Piotr Tomczyk. - Nic. Oprócz większych podatków – od lat nic.

Piotr Tomczyk zwrócił też uwagą na to, że remontów wymają dwie główne ulice tych osiedli: Smukalska i Opławiecka.

Drugie wystąpienie dotyczyło terenów skażonych, pozachemowskich w Łęgnowie. W imieniu mieszkańców wystąpił Piotr Grysiak, który przypomniała o apelu mieszkańców – darmowej wodzie, jako rekompensacie za skażone środowisko.

Dyskusję wywołała treść apelu Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych, radny niezależny Bogdan Dzakanowski domagał się ujawnienia autorów apelu. Okazało się, że apel na wyraźną prośbę rządu, przygotował prezydent Rafał Bruski.

Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wyjaśniła radnym konsekwencje wejścia w życie tej specustawy.

- Po pierwsze, nastąpi ubezwłasnowolnienie samorządu – oświadczyła Anna Rembowicz-Dziekciowska. - Po drugie, będą funkcjonowały dwa sprzeczne z sobą dokumenty: plan zagospodarowania uchwalony przez Radę Miasta i decyzja wojewody.
Dyrektor MPU uważa, że wejście w życie specustawy wywoła także niezadowolenie mieszkańców, którzy mogą być wywłaszczani lub zmuszani przez inwestorów do zgadzania się na np. przeprowadzenie przez swoją nieruchomość różnego rodzaju mediów, w tym wodociągów. Nie jest ona korzystna nawet dla inwestora.

- Apel nie dotyczy tego, by wyrzucać ją do kosza ale wyeliminować te zapisy, które naszym zdaniem są nieprawidłowe – oświadczyła Anna Rembowicz-Dziekciowska.

A w treści apelu czytamy m.in.: - Apelujemy o powstrzymanie szkodliwych zmian legislacyjnych. Które doprowadzą do chaosu przestrzennego poprzez osłabienie systemu planowania rozwoju miasta.

Po burzliwej, trwającej półtorej godziny, dyskusji radni PiS zaproponowali by, zamiast apelu przygotowano stanowisko w tej kwestii, które zawierałyby merytoryczne uwagi dyrektor Anny Rembowicz-Dziekciowskiej.

Jan Szopiński, wiceprzewodniczący RMB zaproponował, żeby słowo „apel” zamienić na „stanowisko” oraz złagodzić jego treść tak, by wynikało z niej, że jest to wniosek a nie apel.

Rada przyjęła tę propozycję i przyjęła „stanowisko” wraz z poprawkami głosami 13 „za” oraz 11 „przeciw”.

Zielone światło dla nowej siedziby Akademii Muzycznej

Uchwała dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego „Bocianowo-Akademia Muzyczna”, dotyczy części Śródmieścia o pow. ok. 5 ha, położone między ul. Kamienna i Chodkiewicza została przyjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy.

Oznacza to, że przyjęty dziś przez radnych plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli na budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W głosowaniu: 19 za, 4 się wstrzymało od głosu.

Bydgoskie Centrum Informacji - nowe uprawnienia

Po przerwie radni zajęli się projektem uchwały w sprawie rozszerzenia działalności Bydgoskiego Centrum Informacji. Instytucja ta ma zmienić nazwę i przejąć od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej prowadzenie Bydgoskiego Tramwaju Wodnego.

- Zmiana, która się dokona jest próbą szukania kompromisu – wyjaśnił podczas sesji prezydent Rafał Bruski odpowiadając na pytanie dotyczące przyczyn wprowadzania zmian i wyjaśnił, że: - Dwa statki są własnością MZK a organizatorem ZDMiKP. Zarząd dróg ogłaszał przetargi na wykonywanie tego typu usługi. Po jego rozstrzygnięciu obcy podmiot wypożyczał miejskie statki i, nie chcę żeby to źle zabrzmiało, na nim zarabiał.

Zdaniem prezydenta tramwaj wodny po zmianach będzie działał lepiej m.in. dlatego, bo przez Internet będzie można dokonać rezerwacji statku lub pojedynczych miejsc.
- Każdy będzie mógł skorzystać zarezerwować sobie miejsce lub w z wyprzedzeniem kupić bilet - wsparł prezydenta Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji. - Ma on kosztować tyle samo, czyli 5 zł normalny i 2,50 ulgowy.

Warto dodać, że BCI planuje się uruchomienie „linii wschodniej” do Brdyujścia.
Mimo wątpliwości i sprzeciwu radnych PiS, którzy twierdzili, że tramwaj wodny zostanie zamieniony w statek turystyczny. To, zdaniem np. radnej Grażyny Szabelskiej ograniczy możliwości bydgoszczan z korzystania w tej atrakcji.
W głosowaniu: 20 radnych było "za", 4 się wstrzymało i jeden był przeciwny.

Radni Bydgoszczy zdecydowali, kto i kiedy będzie mógł jeździć za darmo

Po pierwsze, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przysługiwać będą studentom w czasie juwenaliów.
Po drugie, za darmo będą mogli jeździć uczestnicy Bydgoszcz – Cup, imprezy lekkoatletycznej, która odbędzie się 29 maja br.
Zwolnienie z obowiązku zapłacenia za bilety nastąpi też 2 czerwca w dniu obchodów 130.lecia komunikacji miejskiej.
Natomiast przez cały rok za darmo jeździć będą mogli dawcy szpiku i innych komórek oraz organów do przeszczepów.

polecane: 60 Sekund Biznesu: W internecie jest wygodniej i większy wybór.

Wideo

Materiał oryginalny: Gorąca sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Zapadły ważne decyzje [środa, 25 kwietnia 2018] - Express Bydgoski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

co z wykupem mieszkań za 2% !!! Tyle było deklaracji i cisza !!!!

k
karolciaa

do Piotra Tomczyka - to daje, że są to osiedla luksusowe (obecnie trwa wycinka drzew w okolicach Smukalskiej/Meysnera - prawdopodobnie pod elitarne osiedle domków, bo bloków nie można tam budować); osiedla mają doprowadzoną m.in. infrastrukturę wodno-kanalizacyjną (choć jakby przeliczyć PIENIĄDZE NA KM2 MIESZKAŃCA TO WYJDZIE SPORA KWOTA W PORÓWNANIU DO LUDZI ZMUSZONYCH MIESZKAĆ W ZASMRODZONYM CENTRUM, do którego do pracy dojeżdżają komunikacją miejską lub częściej samochodami osoby z ww. dzielnic)
a pewnie, wszyscy chcieliby mieć super drogi, chodniki, ścieżki rowerowe itd... a mieszkańcy Smukały, Opłąwca i Janowa mogą przecież współuczestniczyć w finansowaniu tego typu inwestycji, praktycznie tylko dla nich - bo przecież nikt z zasmrodzonego i zatłoczonego centrum nie pojedzie chodzić po Smukalskiej...

do p. Piotra Grysiaka - może warto zwrócić się z tym tematem do Wojewody lub do Marszałka....trudny problem, ale...ludzie, którzy kupowali tam ziemie za grosze, wiedząc co to są za tereny, a żądają teraz wody za darmo, a...rośliny na sprzedaż do sklepów podlewają wodą ze skażonych studni, dobrze o tym wiedząc, bo jest za darmo??
... a woda doprowadzona z miasta ( SIEĆ POŁOŻONA Z PRZYŁĄCZAMI ZA DARMO, na koszt mieszkańców) no niestety kosztuje...z 300tyś ludzi o tym wie, bo płaci co miesiąc za wodę i ścieki

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3