Nawet internauci, zwykle obcesowi i nieprzebierający w słowach, pozytywnie skomentowali wybór Radosława Lewińskiego na naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta we Włocławku. Mówi się o nim, że ma odpowiednie wykształcenie, praktykę w szkolnictwie, jest ambitny, zna język obcy, co jest nie bez znaczenia w dzisiejszej otwartej na świat oświacie. Radosław Lewiński zastąpił na tym stanowisku Sławomira Kopyścia (nota bene również, tak jak on, absolwenta Liceum Marii Konopnickiej).
Obaj panowie zasiedli
w pewnym momencie - czego mieli świadomość - na "gorącym krześle". Sławomir Kopyść (wykształcenie, praktyka w szkolnictwie, znajomość języka obcego) tylko pełnił obowiązki naczelnika Wydziału Edukacji. Jego poprzednik, Ryszard Machnow-ski, został urlopowany na czas piastowania stanowiska wicesta-rosty włocławskiego.
Po zwolnieniu chorobowym S. Kopyść przebywa teraz na urlopie wypoczynkowym. Chodzą słuchy, że ma objąć stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku.
- Nic mi o tym nie wiadomo - _de- mentuje pogłoski Dorota Dzięge- lewska, zastępca prezydenta Włocławka. - _Pan Kopyść wróci po urlopie do wydziału, gdzie czeka na niego stanowisko zastępcy naczelnika. Jeśli chodzi o Zespół Szkół Technicznych, to obecny dyrektor tej placówki przejdzie na emeryturę od września przy-szłego roku szkolnego. Do tej pory nie przewiduje się zmian na tym stanowisku. Gdyby jednak kiedykolwiek w przyszłości pan Kopyść chciał kandydować, uważam, że ma wszelkie kwalifikacje do objęcia fotela dyrektorskiego. To już jednak jego wybór - mówi wiceprezydent Dzięgelewska.
Radosław Lewiński ma świadomość
że "naczelnikowanie" trwać będzie nie dłużej niż pół roku. Do wyborów. Dlatego w rodzimym LMK wziął urlop, nie odcinając sobie drogi powrotu do szkoły. Dlaczego nie ogłoszono konkursu na naczelnika wydziału? - Przede wszystkim ze względu na tymczasowość zatrudnienia - mówi Dorota Dzięgelewska. - Chcieliśmy też, aby przez pół roku oświatą zarządzał ktoś, kto spełni pokładane w nim nadzieje i poradzi sobie z tą ważną ale i nie najłatwiejszą dziedziną życia miasta.
Z informacji ratusza wynika, że w efekcie konkursów nowi dyrektorzy obejmą fotele w: Zespole Szkół Chemicznych, Szkołe Podstawowej nr 10 (maj 2006) oraz w Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Elektrycznych, w gimnazjach nr 1, 6, 9, 14 a także w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Poradni Psy-chologiczno-Pedagogicznej.
**
Gorące krzesło i fotel do wzięcia
RENATA KUDEŁ

Zmiany kadrowe w oświacie - dla kogo otworzą się drzwi do kariery?
Jeśli oświatę nazywa się studnią bez dna, to we włocławskiej "studni" ostatnio kipi i wrze. Są zmiany i będzie ich więcej.