https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gościnna Dąbrowa

Tekst I Fot. Marietta Chojnacka
Pamiątkowe zdjęcie uczestników, opiekunów i  gości powiatowych konfrontacji recytatorskich w  Dąbrowie
Pamiątkowe zdjęcie uczestników, opiekunów i gości powiatowych konfrontacji recytatorskich w Dąbrowie
Dziś w Ostromecku okaże się, kto zdobędzie laury na wojewódzkiej "Strofce".

Reprezentanci z Krajny mieli niezłe przygotowanie, bo w połowie maja w Dąbrowie, gmina Kamień odbyły się dwudniowe powiatowe konfrontacje recytatorskie pod hasłem "Poezja jak wiara oczyszcza człowieka". Warsztaty zgromadziły 24 uczniów najstarszych klas podstawówek i gimnazjów z gmin Sośno, Więcbork, Sępólno i Kamień. Wystąpieniom recytatorów przyglądała się komisja artystyczna w składzie: Kazimierz Rink - poeta i dziennikarz, instruktor teatralny, Grzegorz Szlanga - działacz kultury, aktor sopockiego teatru "Stajnia Pegaza", założyciel Chojnickiego Studia Rapsodycznego oraz Małgorzata Szweda - poetka, członek Polskiego Związku Literatów Polskich, była recytatorka i Aleksandra Szmaglińska - instruktor teatralny w domu kultury w Kamieniu.

Nagrody i wyróżnienia

Recytatorzy w świetlicy zaprezentowali w konkursie po dwa utwory - poetycki i prozatorski. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Dorota Lewalska z SP nr 1 w Sępólnie, drugie miejsce Łukasz Kawka z SP w Płociczu, a trzecie Joanna Semrau w SP w Kamieniu.

Wyróżnienia przypadły Martynie Chryszczak z SP w Płociczu i Annie Wojciechowskiej z SP w Runowie i Agacie Zdanowicz z SP Wąwelno.

Wśród gimnazjalistów zwycięzcą turnieju recytatorskiego został Filip Dueskau z Więcborka. Drugie miejsce przypadło Sylwii Mikołajczyk i Joannie Źróbek - obie z Gimnazjum nr 1 w Sępólnie. Trzecie miejsce zajęła Antonina Madej z Lutowa.

Wyróżnienia otrzymała Alicja Lewandowska z Gimnazjum w Wąwelnie.

Idealne miejsce

Polonistki Ewelina Wolszlegier, Bożena Zabrocka i Anna Żmudzka z kamieńskich szkół, które zorganizowały powiatowe konfrontacje poetyckie, przygotowały też o inne atrakcje. Poza warsztatami recytatorskimi zaproponowano spotkanie z poetką Małgorzatą Szwedą, ognisko, kawiarenkę literacką z poezją śpiewaną, a szef oświaty Władysław Dobber zadbał, aby dzieciaki wyjechały z zielonej szkoły w Dąbrowie z wiedzą o kamieńskiej Krajnie.

- Szczególne podziękowania należą się Karolinie Pilkiewicz i Joannie Leszcz oraz komitetowi organizacyjnemu złożonemu z uczennic podstawówki i gimnazjum w Kamieniu - mówią organizatorki. - Mamy nadzieję, że spotkania w Dąbrowie staną się tradycją.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sfinks
W tak przeuroczej scenerii i niepowtarzalnej atmosferze " Zielonej Szkoły " W Dąbrowie inaczej być nie mogło ! To ostatnia perełka na Krajnie , gdzie pozostał klimat " tamtych lat " i wiejskich szkółek . Młodzi recytatorzy- trzymam kciuki !
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska