Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarze wnioskują o dopłaty. Gdzie złożono najwięcej wniosków w Kujawsko-Pomorskiem?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Wnioski o dopłaty można składać do 16 maja 2022 roku (to podstawowy termin).
Wnioski o dopłaty można składać do 16 maja 2022 roku (to podstawowy termin). Lucyna Talaśka-Klich
Trwa kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2022 r. Można ubiegać się też o uzupełniającą płatność podstawową. Czy ten nabór ma związek z pomocą dla hodowców świń?

- Wniosek o płatności za ten rok złożyłem już kilka dni temu - mówi Jerzy Wzorek, rolnik z Witoldowa (pow. bydgoski). - Wolę nie zwlekać, tym bardziej, że przynajmniej na razie na polach nie ma dużo pracy.

Przyznaje, że wniosek złożył z pomocą doradcy z ośrodka w Minikowie. I także dlatego wolał to zrobić jak najwcześniej. - Potem, gdy wielu rolników zechce składać wnioski, do doradcy będą mieli znacznie więcej pracy i trudniej będzie się do nich dostać.
Ryszard Kamiński, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie zauważa, że doradcom nie brakuje pracy przez cały rok, ale gdy następuje kumulacja składanych wniosków, mogą pojawić się problemy. Nie tylko z powodu kolejek do doradców, ale np. przeciążona sieć może się wieszać: - Zatem lepiej nie zwlekać!

Uzupełniająca płatność podstawowa (UPP) w tym naborze

Wnioski o dopłaty można składać do 16 maja 2022 roku (to podstawowy termin). Od ubiegłego roku - wyłącznie drogą elektroniczną, a główną zmianą w tegorocznym naborze jest wprowadzenie uzupełniającej płatności podstawowej (UPP).
Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w ramach kampanii 2022 w województwie kujawsko –pomorskim do 1 kwietnia 2022 r. złożonych zostało 3 057 wniosków. Najwięcej złożono ich w powiecie włocławskim (290), natomiast najmniej w powiecie chełmińskim (62).

Dodaje, że w ramach złożonych wniosków, 2 644 rolników ubiega się o przyznanie uzupełniającej płatności podstawowej.

To też może Cię zainteresować

Dyr. Sobecka: - Zasady dotyczące ubiegania się o płatności bezpośrednie jak również katalog płatności realizowanych w roku 2022 są szczegółowo opisane na stronie internetowej ARiMR: www.gov.pl/web/arimr. Na ww. stronie znajduje się również informacja o możliwości ubiegania się w bieżącym roku o uzupełniającą płatność podstawową. Ponadto aplikacja eWniosekPlus „podpowiada” wszystkie możliwe płatności, o które rolnik może się ubiegać dla danej uprawy tzn. po wskazaniu rośliny uprawianej na danej powierzchni dostępne są te płatności, do których kwalifikuje się dana uprawa. Uzupełniająca płatność podstawowa (UPP) jest również „podpowiadana” dla roślin, do których zgodnie z rozporządzeniem ta płatność przysługuje, pod warunkiem wcześniejszego zaznaczenia wnioskowania o UPP w zakładce WNIOSEK.

Wsparcie dla hodowców loch i prosiąt. Kiedy można złożyć wniosek?

- Czy to prawda, że wniosek o wsparcie dla hodowców loch i prosiąt (1000 zł za 10 prosiąt) rolnicy mogą złożyć dopiero po złożeniu wniosku o płatności bezpośrednie? - pyta gospodarz z powiatu świeckiego, który chciałby złożyć najpierw wniosek o pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta.

To też może Cię zainteresować

- Nie jest to prawdziwa informacja - wyjaśnia dyr. Sobecka.

Dodaje, że pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta może otrzymać producent świń:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014;
  • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19;
  • który w dniu 15 listopada 2021 r. prowadził gospodarstwo w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w którym były utrzymywane świnie;
  • który zgłosił Agencji do 15 kwietnia 2022 r., zgodnie z przepisami ustawy z 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie (urodzonych łącznie we wszystkich siedzibach stada wchodzących w skład gospodarstwa) od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska