Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z kół gospodyń organizują przedświąteczne konkursy

(jw)
Tak pięknie przystrojony stół zachęca do biesiady
Tak pięknie przystrojony stół zachęca do biesiady archiwum
Wielkanoc to najbardziej tradycyjne polskie święto. Jest dobrą okazją na rodzinne spotkania przy posiłku, nie mniej uroczystym niż wigilijna wieczerza.

Niedzielne śniadanie powinno się odbywać przy stole nakrytym białym obrusem i udekorowanym w kolorowy sposób. Nie może na nim zabraknąć kolorowych pisanek, kurczaków lub baranka, który jest symbolem zmartwychwstania. Ważnym elementem są także świeże kwiaty i bazie, które nadadzą wiosennego klimatu.

Śniadanie rozpoczyna się od składania życzeń i dzielenia się jajkiem, które były święcone poprzedniego dnia. W wielu polskich domach istnieje przekonanie, że należy skosztować wszystkiego, co jest w koszyku, czyli chleba, soli, wędliny, chrzanu i jajka.

Jakie dania przygotować? Najlepiej tradycyjne i takie, które lubią domownicy. Na świątecznym stole powinny znaleźć się: żurek, biała kiełbasa, pieczone mięsa, a przede wszystkim jajka w różnej postaci i oczywiście ciasta.

Tuchola - wiadomości

Gospodynie z kół gospodyń organizują przedświąteczne konkursy, aby przypomnieć borowiackie potrawy. Najlepiej wiedzą jak zrobić pyszne przysmaki. - My staramy się wykorzystywać nasze produkty. Robimy kaczkę i dodajemy śliwiki cynamonki, które doskonale poprawiają smak. Do kruchych ciast wykorzystujemy banię borowiacką. Postne danie, smaczne i pasujące na każdą uroczystość, to grzybowniczki - opowiada Zenobia Majka szefowa gminnego KGW w Tucholi. - Dekoracje staramy się robić naturalne, wykorzystując wiklinę, siano i bukszpan. Od indywidualnego pomysłu zależy jak wygląda ostatecznie stroik, ale zazwyczaj są to piękne ozdoby.

Wiele gospodyń przygotowania do śniadania wielkanocnego rozpoczyna kilka dni wcześniej. A to dlatego, że tradycyjny żur albo barszcz wymaga użycia domowego zakwasu. W zależności od regionu, na stołach świątecznych podaje się żur z kiełbasą i jakiem lub barszcz czerwony.

Najpopularniejsze sposoby podawania jajek to: faszerowane, z majonezem lub różne pasty jajeczne. Także sałatki cieszą się dużą popularnością, a szczególnie jarzynowa. - Piekę chleb domowy - mówi Majka. - Ważne, to zrobić takie potrawy, które lubią domownicy. Ale i tak najważniejsza jest atmosfera.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska