MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gotówka pod ręką

Redakcja
Bankomaty nie są już tylko automatami do wypłaty gotówki. Dzięki nim załatwimy wiele spraw bez wyprawy do banku
Bankomaty nie są już tylko automatami do wypłaty gotówki. Dzięki nim załatwimy wiele spraw bez wyprawy do banku
Trudno sobie dziś wy­obrazić życie bez bankomatów nawet osobom, które doskonale pamiętają czasy bez tych urządzeń – na świecie pierwszy automat do wypłaty gotówki pojawił się w latach sześć­dziesiątych minionego wieku, a w Polsce – trzydzieści lat temu. Na początku urządzenie to miało umożliwić wyłącznie wypłatę gotówki bez konieczności oczekiwania na zrealizowanie operacji w okienku „murowanego banku”.

Jednak ideą, która od samego początku kierowała jego konstruktorami, była chęć zastąpienia tradycyjnego banku w jak największym zakresie. Dziś jej realizacja jest daleko zaawansowana, bowiem bankomaty mają wiele innych funkcji umożliwiających (lub zastępujących) obrót tradycyjną gotówką, włącznie z „działaniem w drugą stronę”, a więc nie tylko korzystaniem ze środków dostępnych na bankowym koncie, ale też jego zasilaniem, zwłaszcza w formie wpłaty gotówki. Trzeba też wiedzieć, że nowa idea, która przyświeca prekursorom zmian w bankowości, wiąże się z telefonem komórkowym, który zwolni nas z chodzenia do bankomatu – nawet jeśli jest on dostępny dziś już niemal za rogiem. Trudno jednak sobie wyobrazić – przynajmniej obecnie – by rozwiązał on kwestię wpłacania gotówki.

Niemal jak w okienku
A z gotówką wciąż mamy do czynienia. Bowiem nawet jeśli nasze zarobki (emerytury) są przekazywana bezgotówkowo na konto bankowe, to jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których nasze konto bankowe chcemy zasilić gotówką. Dla przykładu: mamy pilne zobowiązanie do uregulowania, a na koncie nie mamy wystarczających środków. By nie tracić czasu na chodzenie do banku –_zwłaszcza że może już być nieczynny – pozyskaną gotówkę możemy o dowolnej porze dnia i nocy wpłacić w bankomacie, który jest wyposażony w funkcję przyjmowania gotówki. Jest to równie proste jak wypłata pieniędzy – potrzebujemy do tego jedynie karty i właściwego numeru PIN. Wpłacona gotówka jest niemal natychmiast zaksięgowana na naszym koncie bankowym. Dzięki temu możemy np. uregulować pilne zobowiązanie, dokonując internetowego przelewu. Albo np. od razu możemy spłacić kartę kredytową. Zresztą wiele bankomatów ma ponadto funkcję tzw. opłato­matu, a więc służy do regulowania opłat za różne zobowiązania.
Oczywiście bankomat z funkcją wpłatomatu nie przyjmie dowolnej liczby banknotów i w ogóle nie przyjmuje bilonu (także nie wydaje reszty). Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają dużą ilość transakcji gotówkowych i niemal codziennie są zmuszeni do wpłaty znacznych kwot, mają do dyspozycji tzw. wrzutnie. Podobnie jak w ban­ko­matach wpłat gotówki dokonują tam przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia.
Standardem stały się już takie funkcje bankomatów jak możliwość sprawdzenia salda na rachunku oraz kilku ostatnich operacji (łącznie z ich wydrukiem), zmiany PIN, doładowania telefonu czy karty miejskiej.
Bankomaty niektórych banków, np. PKO BP, umożliwią też odbieranie pieniędzy przesłanych klientom banku przekazem Western Union. Posiadacz karty debetowej otrzymuje z banku tzw. numer kontrolny przesyłki. Potwierdza odbiór w bankomacie wyposażonym w taką funkcję –_z pomocą karty, numeru PIN i owego numeru kontrolnego. Suma przekazu jest natychmiast zaksięgowana na jego rachunku. Po zakończeniu operacji odbioru przekazu i ponownym włożeniu karty do bankomatu można dokonać wypłaty pieniędzy. W niektórych bankomatach można też dokonywać wymiany walut.
Poza tym przepustką do skorzystania z bankomatu przestaje być karta. Już teraz gotówkę można wypłacać bez niej, za pomocą dostępnych przez telefon aplikacji w formie kodu czy czeku BLIK.

Bankomat pod kontrolą
Korzystając z bankomatów, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza o ochronie numeru PIN. Przestępcy nie muszą bowiem uciekać się do kradzieży karty, którą się posługujemy, by nas okraść lub narazić w inny sposób na straty finansowe. Instalują oni w banko­matach specjalne urządzenia, które rejestrują wpisywany przez nas PIN oraz skanują pasek magnetyczny naszej karty. Na tej podstawie produkują fałszywy duplikat karty, dzięki któremu mogą ogołocić nasze konto z wolnych środków lub wykorzystać pełny limit karty kredytowej. By uniknąć takiego niebezpieczeństwa, trzeba zakrywać klawiaturę przy wpisywaniu numeru PIN. A jeszcze przed operacją obejrzeć dokładnie urządzenie. O działalności oszustów świadczą wszelkie nietypowe nakładki na klawiaturę, minikamera nakierowana na nią czy choćby zmieniony kształt lub kolor niektórych jej elementów.
Tomasz Nowak

Pamiętaj!
- Nie podawaj nikomu numeru PIN karty ani nie zapisuj go na karcie.
- Dla bezpieczeństwa możesz w prosty sposób w dowolnej chwili zmienić PIN karty.
- Przed wykonaniem operacji w bankomacie sprawdź, czy nie wygląda on podejrzanie.
- Wpisując PIN podczas operacji, osłaniaj klawiaturę bankomatu.
- Sprawdź, jakie dodatkowe funkcje oferują bankomaty, z których najchętniej korzystasz.

KONKURS BANKOMANII
Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej
informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: https://bankomania.pkobp.pl/
Masz pytania? Napisz na adres: [email protected]

 

Fot: Dariusz Bloch

PKO Bydgoszcz

Bankomat i wpłatomat. Klient skorzysta w każdej chwili

Rozmowa z Wiesławą Gorzycką, ekspertką z I Oddziału PKO Banku Polskiego w Bydgoszczy

Czy klienci polubili wpłatomaty i bankomaty? Czy jeszcze obawiają się tych urządzeń?
Praktyczne, proste w obsłudze, wielofunkcyjne i bezpieczne –_to podstawowe zalety bankomatów i wpłatomatów.
Korzystamy z nich bez względu na porę dnia. Pozwalają szybko wypłacać lub wpłacać gotówkę. Klienci zaprzyjaźnili się z nimi na dobre. Jedynie osoby starsze preferują bezpośredni kontakt z pracownikiem banku.

Bankomat jest łatwiej obsługiwać niż wpłatomat?
O tym, czy bankomat jest również wpłatomatem, informuje tabliczka „bankomat/wpłatomat”.
Aby korzystać z obu urządzeń, potrzebne są karta oraz PIN. Pierwsze etapy są podobne, czyli wkładamy kartę paskiem magnetycznym do dołu, potem maszyna prosi o wybór języka, pyta o PIN do karty i następuje moment wyboru operacji: wypłata lub wpłata. Przy wypłacie gotówki na ekranie wyświetli się kilka kwot do wyboru oraz opcja wpisania własnej. Kiedy określimy wartość wypłaty, bankomat zapyta, czy chcemy otrzymać potwierdzenie transakcji, a po akceptacji nastąpi wypłata. Przy wpłacie gotówki dobrze jest przygotować banknoty, układając je w jedną stronę awersem do góry. Wpłatomat przyjmuje wszystkie nominały polskich banknotów. Informuje również, że nie mogą one być mokre, zniszczone, poplamione. Nie przyjmuje bilonu i nie wydaje reszty.

Czy z bankomatu można tylko wypłacać pieniądze? Co jeszcze uda się zrobić?
Uda się jeszcze między innymi sprawdzić i wydrukować informacje o wysokości salda oraz wyciąg z ostatnich pięciu operacji. Podobnie zobaczymy limit na karcie kredytowej. Ponadto doładujemy telefon komórkowy, a – od niedawna –_zrealizujemy również przelew Western Union. Używając dziewięciocyfrowego kodu wypłacimy pieniądze, które chce nam przekazać np. ktoś z zagranicy. Jest jeszcze inna ciekawa funkcjonalność. Można wypłacić gotówkę za pomocą telefonu.

Telefonem, czyli jak?
Aplikacja IKO umożliwia dostęp do salda, historii rachunku oraz szybkie i bezpieczne płatności mobilne. Dzięki niej w każdej chwili mamy dostęp do konta, zapłacimy telefonem w tysiącach punktów handlowo-usługowych oraz wypłacimy pieniądze.
IKO pozwala łatwo zwracać znajomym drobne kwoty w formie przelewu na numer telefonu odbiorcy, bez konieczności posiadania długiego numeru konta bankowego. Więcej potrzebnych informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie internetowej.

Jak postąpić w sytuacji, gdy bankomat czy wpłatomat zatrzymają kartę?
To może się zdarzyć, jeśli np. nastąpi ich awaria, trzy razy wbijemy błędny PIN czy nie odbierzemy karty na czas, na co mamy 30 sekund. Wtedy maszyna ją zatrzyma. Proponuję w tej sytuacji zadzwonić na infolinię banku, ten numer jest podany na każdym naszym urządzeniu. Znajdziemy na nim również informację z adresem najbliższej placówki, do której powinniśmy pójść, by odebrać kartę. Bank zatrzyma ją na 10 dni, a po tym czasie zostanie zniszczona.

Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń samoobsługowych, by m.in. ustrzec się skimmingu?
Skimming to nielegalne pozyskiwanie danych z paska magnetycznego karty oraz numeru PIN, żeby stworzyć kopię karty i wypłacić pieniądze z przypisanego do niej konta. Oszuści montują w tym celu na maszynach specjalne nakładki.
Dlatego podczas wpisywania numeru PIN karty zawsze należy zasłaniać dłonią klawiaturę w taki sposób, aby uniemożliwić podgląd nie tylko z góry, ale również z boku bankomatu. Nowe urządzenia mają specjalne osłony, ale w przypadku starszych modeli trzeba uważać szczególnie. Zanim dokonamy transakcji, warto więc sprawdzić, czy czytnik nie jest podejrzanie wygięty.
Bezpieczniej wypłacać pieniądze z bankomatów ustawionych w oddziałach banków i centrach handlowych. Jest nad nimi większa kontrola niż nad urządzeniami na ulicach w mniej uczęszczanych miejscach.

Agnieszka Domańska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska