Gdy komin niesprawny
- Do tragicznych zdarzeń dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy posiadacze pieców węglowych lub innych urządzeń grzewczych na paliwo stałe zapominają o obowiązkowej konserwacji przewodów kominowych i wentylacyjnych - mówi Artur Kiestrzyn, rzecznik komendanta powiatowego straży pożarnej w Inowrocławiu.
Jak wspomnieliśmy, tylko w grudniu ub. r. na terenie powiatu inowrocławskiego, na skutek złej eksploatacji urządzeń grzewczych, wybuchło pięć pożarów. W jednym z nich zginęły dwie osoby. W pozostałych czterech udało się uratować mieszkańców. Niestety, straty materialne były bardzo duże.
Cichy zabójca
- Duże zagrożenie niesie tlenek węgla, bezwonny i bezbarwny gaz, tak zwany cichy zabójca. Powstaje on w urządzeniach grzewczych, w których wykorzystuje się paliwa stałe, ciekłe i gaz - dodaje Kiestrzyn.
Aby uniknąć niebezpiecznego zatrucia tlenkiem węgla w pomieszczeniach należy zapewnić prawidłową wentylację oraz drożność przewodów doprowadzających powietrze do urządzeń grzewczych.
Ważne uwagi
Strażacy apeluję do mieszkańców o ostrożność i rozwagę przy użytkowaniu wszelkiego rodzaju urządzeń grzewczych. Przede wszystkim o dbanie, w interesie własnego zdrowia i dobytku, o bieżące czyszczenie przewodów kominowych i konserwację urządzeń. Przypominają też, że opał i wszelkiego rodzaju materiały palne należy składować w odległości większej niż pół metra od pieców. Nie powinno się natomiast składować łatwopalnych materiałów w: piwnicach, na poddaszach, strychach, w obrębie klatek schodowych, korytarzy, innych łatwo dostępnych pomieszczeń oraz na tarasach i balkonach.