Grypa ptaków nie daje o sobie zapomnieć. Aktualna sytuacja? Ostatnio potwierdzono ognisko na mazowieckiej fermie (wieś Golice Kolonia), w której utrzymywano 25 061 kurzych brojlerów. Wcześniej wirus zaatakował w fermę, gdzie utrzymywano 26 091 indyków rzeźnych (Dziegietnia, woj. mazowieckie). Ale ptasia grypa nie omija też mniejszych kurników.
[/lista]
Co, jeśli grypa ptaków pojawi się w kurniku hodowcy lub np. w sąsiednim gospodarstwie? Na jaką pomoc, odszkodowanie można liczyć?
- W przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie, wyznacza się ognisko choroby oraz obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz obszar zagrożony w promieniu 10 km od ogniska - podaje Wojciech Młynarek, zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Drób w ognisku choroby zostaje zlikwidowany, a za zabite zwierzęta przysługuje hodowcy odszkodowanie ze środków budżetu państwa. Nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji może skutkować odmową wypłaty odszkodowania za zlikwidowane z nakazu inspekcji weterynaryjnej stado.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy apeluje o szczególną ostrożność.
- Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym - podkreśla Wojciech Młynarek. - Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego ale także powoduje, że kraj w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, ale niestety czasami z obszaru całego państwa. To generuje duże straty finansowe. Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji.
Co powinni robić hodowcy:
- Przetrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikim ptactwem
- Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem
- Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie
- Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem
- Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu są następujące - zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.
W przypadku podejrzenia wystąpienia grypy ptaków, niezwłocznie zgłoś to do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta).
