Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Groźny zapis w projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej? Marek Suski: Uderzy w kieszenie obywateli

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Marek Suski zaznaczył, że firmy pośredniczące w handlu energii na giełdzie w „większości nie pochodzą z Polski”
Marek Suski zaznaczył, że firmy pośredniczące w handlu energii na giełdzie w „większości nie pochodzą z Polski” Tomasz Bolt/Polska Press
Marek Suski, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, stwierdził, że w projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej znalazł się niebezpieczny przepis, który uderzy w kieszenie Polaków.

Szef sejmowej komisji komentuje projekt nowelizacji ustawy KO i Polski 2050

Przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z PAP, odnosząc się do projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej poinformował, że skierował ten projekt do zespołu ekspertów, którzy mają go przeanalizować. Dodał, że już wstępna ocena pokazuje, iż „zmiana, która nadchodzi, jest bardzo groźna, bo nieprzestrzegane będą prawa obywateli do ochrony ich przed negatywnymi skutkami zbliżenia wiatraków do ich domostw”.

– W projekcie jest też niezwykle groźna rzecz dotycząca przymusu handlu na giełdzie energii. Kiedy znieśliśmy to na początku wojny, spowodowało to znaczy spadek cen energii, bo pojawiały się elementy spekulacji i jeżeli to wróci, to oznacza to wydatek dodatkowych miliardów złotych, które tak czy inaczej uderzą w kieszenie obywateli – ocenił.

Marek Suski zaznaczył, że firmy pośredniczące w handlu energii na giełdzie w „większości nie pochodzą z Polski” i „trudno zweryfikować ich pochodzenie, gdy są zarejestrowane w rajach podatkowych”. – Były stwierdzenia, że stoją za nimi rosyjscy oligarchowie, a to, że ekipa Donalda Tuska zaczyna od uderzenia w kieszenie Polaków, jest bardzo niebezpieczne – wskazał.

Co zakłada projekt nowelizacji ustawy?

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, wsparta przez posłów Polski 2050 – Trzeciej Drogi wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dotyczący wsparcia odbiorców energii, który proponuje m.in. przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, których rozwój - jak podano w uzasadnieniu - został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienionej w marcu 2023 roku.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że „proponuje się, by miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnić od mocy hałasu, jaki emitują”. „W przypadku nowocześniejszych urządzeń o niskim natężeniu hałasu ich lokalizacja będzie mogła nastąpić w bliższym otoczeniu zabudowy mieszkaniowej. Wiatraki cichsze będą mogły stanąć bliżej, natomiast te głośniejsze powinny być lokowane znacznie dalej od zabudowań, tak aby nie powodować uciążliwości” – wyjaśniono.

W uzasadnieniu czytamy również m.in., że w projekcie przyjęto „graniczną minimalną odległość lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych od obszarów podlegających ochronie akustycznej o wartości 300 m nawet w przypadku turbin wiatrowych cichszych niż 100 dBA z uwagi na wielkość tych konstrukcji”.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada też zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 roku. Zakładane jest utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. W uzasadnieniu napisano, że „środki przeznaczone na finansowanie wsparcia odbiorców uprawnionych (...) będą pochodziły z Funduszu COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 roku oraz innymi środkami w sposób przewidziany stosownymi przepisami”. Według portalu WysokieNapiecie.pl „cała operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu”.

rs

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Groźny zapis w projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej? Marek Suski: Uderzy w kieszenie obywateli - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska