Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz doczekał się Pomnika Lotnika. Wiemy, kiedy odsłonięcie!

(marz)
Pomnik Lotnika będzie sporych rozmiarów. Dla porównania - obok ustawiono sylwetkę człowieka.
Pomnik Lotnika będzie sporych rozmiarów. Dla porównania - obok ustawiono sylwetkę człowieka. Maryla Rzeszut
Tam, gdzie przed wojną mieściło się grudziądzkie lotnisko, stanie Pomnik Lotnika. Jego budowę zainicjował wielki pasjonat lotnictwa, grudziądzanin, Zbigniew Zelmański. - Bardzo się cieszę, że moje marzenie się spełniło - nie kryje pomysłodawca pomnika.
Pomnik Lotnika będzie sporych rozmiarów. Dla porównania - obok ustawiono sylwetkę człowieka.
Pomnik Lotnika będzie sporych rozmiarów. Dla porównania - obok ustawiono sylwetkę człowieka. Maryla Rzeszut

Pomnik Lotnika będzie sporych rozmiarów. Dla porównania - obok ustawiono sylwetkę człowieka.
(fot. Maryla Rzeszut)

Monument jest gotowy. Znamy już datę odsłonięcia pomnika, który będzie przypominać przedwojenną potęgę lotniczą Grudziądza. 21 kwietnia o godz. 11, na skrzyżowaniu ulic Lotniczej i Parkowej. W uroczystości wezmą udział wszyscy, którym leży na sercu historia grudziądzkich skrzydeł.

- Jest to historyczne miejsce dla lotnictwa grudziądzkiego. W obecnych obiektach WZU i na pobliskim osiedlu Lotnisko w 1921 r. powstała Wyższa Szkoła Pilotów. Do rozpoczęcia II wojny światowej szkoliła się tam rzesza pilotów wojskowych, którzy walczyli potem na wszystkich frontach wojennych.

Jednocześnie od 1931 r. rozpoczęło swoją działalność lotnictwo sportowe. Na tym lotnisku działało aż do chwili pobudowania tam osiedla mieszkaniowego - wyjaśnia Łucja Kaczorek, prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Lotnictwa Polskiego (aktualnie działalność fundacji jest zawieszona). - Komitet Budowy Pomnika oraz zrząd Aeroklubu Nadwiślańskiego zapraszają grudziądzan na tę ważną, nie tylko dla pilotów, uroczystość. Zostanie także nadane imię znajdującemu się na tym skrzyżowaniu rondu. Będzie nosiło nazwę Rondo Lotników.

Dał hasło i pierwszy wyłożył pieniądze

Zbigniew Zelmański nie mógł pogodzic się z tym, że w Grudziądzu nie ma nigdzie porządnego pomnika, upamiętniającego lotnictwo przedwojenne. - Przeznaczyłem na jego budowę 7 tys. zł. Wierzyłem, że znajdą się inni, którzy dołożą pieniądze i uda się wznieść pomnik - wspomina Zbigniew Zelmański. - Na zawsze pozostały w moim sercu lata, kiedy to, jako mały chłopiec, spędzałem sporo czasu na lotnisku, wśród pilotów. Mój ojciec był krawcem wojskowym i szył mundury pilotom. W Grudziądzu istniała słynna "Szkoła Orląt". Kiedy ją przeniesiono do Dęblina, moi rodzice planowali też przeprowadzkę, w ślad za szkołą. Nie wyjechaliśmy, gdyż wybuchła wojna...

Grudziądz - wiadomości

Pomysł pana Zelmańskiego poparli m.in. członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Grudziądzkim. Powstał komitet budowy. W jego skład wszedł m.in. Czesław Szachnitowski, honorowy obywatel miasta, wielki miłośnik lotnictwa. Także dyrekcja aeroklubu, członkowie klubu Seniorów Lotnictwa i sam pan Zelmański.

Projekt pomnika wykonała grudziądzka rzeźbiarka Paulina Kaczor-Paczkowska. Koszty budowy sięgają około 30 tys. zł. Miasto wzięło na siebie przygotowanie "otoczki" pomnika (chodników, zieleńców). - Będą też ławeczki. Na pewno znajdą się chętni, aby na nich usiąść i powspominać wspaniałe lata, kiedy to Grudziądz był nie tylko stolicą polskiej kawalerii, ale także potężnym ośrodkiem lotniczym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska