Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Egzaminy zawodowe były trudniejsze niż matura. Nie wszyscy je zdali

Żaneta Szlachcikowska
Sylwia Sotomska (z lewej) oraz Sylwia Górska, odebrały dyplomy zaliczenia egzaminów zawodowych
Sylwia Sotomska (z lewej) oraz Sylwia Górska, odebrały dyplomy zaliczenia egzaminów zawodowych Żaneta Szlachcikowska
- Zdałam! I to za pierwszym razem! - nie kryje radości Sylwia Sotomska, świeżo upieczona technik dietetyk. Niestety, nie wszyscy absolwenci grudziądzkich szkół technicznych zdali egzaminy zawodowe.

Tuż przed początkiem nowego roku szkolnego, absolwenci szkół zawodowych, techników oraz szkół policealnych otrzymali wyniki egzaminów zawodowych, do których przystąpili w czerwcu.

Egzamin zawodowy składał się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Niekiedy etap praktyczny przybierał formę… pisemną.

Tak właśnie było m.in. w grudziądzkiej szkole medycznej, gdzie egzaminy zdawali technicy masażyści.

Jak wypadli uczniowie?

- Nie jestem zadowolona z tegorocznych wyników. 13 absolwentów nie zdało. Zaskoczeniem jest, że młodzież tym razem gorzej poradziła sobie z częścią teoretyczną niż z praktyczną. Zawsze było odwrotnie - mówi Katarzyna Rzanna, dyrektor Zespołu Szkół Medycznych.

W grudziądzkim "Mechaniku" średnia zdawalność wyniosła 73 proc. W sąsiednim Zespole Szkół Technicznych było to 63,8 proc.

Jak poszło absolwentom Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich? W klasach technicznych egzaminów nie zdał co 10 uczeń. W klasach zasadniczej szkoły zawodowej egzaminy oblało 17 proc. absolwentów.

Trudniej niż na maturze

Progi stawiane uczniom podczas egzaminów nie są niskie. Aby zostać dyplomowanym technikiem trzeba kolejno uzyskać: 50 proc. oraz 30 proc. z egzaminu teoretycznego, który składa się z dwóch części. Z egzaminu praktycznego trzeba uzyskać co najmniej 75 proc. - Dlatego egzamin zawodowy jest trudniejszy niż matura. Na maturze wystarczyło uzyskać jedynie 30 proc. - zauważa Małgorzata Dobosz, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych.

Sylwia Sotomska, absolwentka Zespołu Szkół Medycznych w Grudziądzu jest zdania, że tak wysokie progi są potrzebne: - Tytuł zawodowego technika zobowiązuje. Jest realnym odzwierciedleniem umiejętności. Ja zdałam za pierwszym razem! - nie ukrywa radości świeżo upieczona technik dietetyk.

Zabrakło punktów

Paweł Pudlik kształcił się jako technik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Mechanicznych. Z częścią teoretyczną poradził sobie wyśmienicie. Niestety, w części praktycznej, na wymagane 75 proc. uzyskał 55 proc. punktów. - Może gdyby egzamin praktyczny dla mojego zawodu nie polegał na napisaniu projektu, lecz na realnym wykonaniu określonego zadania, poszłoby mi lepiej? - zastanawia się Paweł.

Trzeba poprawiać

Jakie wyjście mają absolwenci, którzy egzaminu nie zdali? Mogą do niego podejść jeszcze raz.
- W ubiegłym roku nie zdałam egzaminu zawodowego na technika kucharza, ale teraz się udało! - cieszyła się 22-letnia Patrycja Ludziejewska, którą spotkaliśmy przed gmachem Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.

Po roku przerwy w nauce trudno jest jednak zdać egzamin zawodowy. - Niestety, absolwenci z poprzednich lat często zaniżają statystyki - zdradza Katarzyna Marks, wicedyrektor ZSGiH w Grudziądzu.

Wiadomości z Grudziądza

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska