Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Kto nie zdążył zgłosić rozbiórki obiektu z azbestem, "załapie się" na 2012 r.

MARYLA RZESZUT [email protected] tel. 56 45 11 929
Dach z eternitu fachowo rozebrała w gospodarstwie pani Magdy wysepcjalizowana w takich pracach firma
Dach z eternitu fachowo rozebrała w gospodarstwie pani Magdy wysepcjalizowana w takich pracach firma archiwum
- Demontaż dachu zawierającego azbest drogo kosztował mnie w ub.r. - mówi Magda Elwert. - I znów nie skorzystam z pomocy gminy. Zbyt późno sołtys ogłosił termin składania podań. Upłynął 11 lipca.
Cała akcję rozbiórkową pani Magda zarejestrowała na zdjęciach
Cała akcję rozbiórkową pani Magda zarejestrowała na zdjęciach Archiwum

Cała akcję rozbiórkową pani Magda zarejestrowała na zdjęciach
(fot. Archiwum)

- Na własny koszt rozbieram obiekty z eternitem, choć , jak czytam w "Pomorskiej", można liczyć na pomoc Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - mówi nasza czytelniczka, Magdalena Elwert z Parsk. - W lipcu nie zdążyłam złożyć wniosku do Urzędu Gminy, gdyż ogłoszenie pojawiło się u nas około 4 lipca, a termin opiewał na 11 lipca. O tym, że można składać podania, Urząd Gminy wiedział już w maju. A ludzie dowiedzieli się o tym w pierwszych dniach lipca. Jak w tydzień czasu zaplanować poważne przedsięwzięcie, jakim jest rozbiórka, a później budowa nowego dachu?

Pani Magda w 2010 r. na własny koszt zdemontowała dach na budynku. Zgodnie z przepisami, legalnie. W sumie dwie i pół tony szkodliwego materiału. Dach rozebrała fachowo wyspecjalizowana fima, posiadająca licencję na te roboty. Wystawiła rachunek: 2 tys. 800 zł plus VAT.

Można skorzystać

- To spore koszty. Na innym budynku mam też dach z eternitu i będę musiała go zdemontować - planuje pani Magda. - Nie zdążyłam złożyć wniosku w lipcu. W podobnej sytuacji są inni mieszkańcy, którzy chcą rozebrać obiekty z eternitem.

Przeczytaj też: Grudziądz. Usuń azbest, to ci dopłacą

Kierownik wydziału ochrony środowiska Urzędu Gminy w Grudziądzu Sławomir Piernicki wyjaśnia: - Nawet w kilka dni można napisać podanie i zgłosić swoje obiekty, które mają być poddane rozbiórce. Później i tak cała procedura trwa kilka miesięcy. Do 11 lipca zbieraliśmy wnioski zainteresowanych mieszkańców. Żeby ktoś nie myślał, że tu chodzi o dopłaty dawane ludziom do ręki. Jest tak, że kierujemy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z wykazem obiektów, w których trzeba usunąć azbest. Wnioski muszą tam wpłynąć do 31 lipca. I na zasadzie konkursu, Fundusz przydziela promesy. Nie wiem, kiedy. Może we wrześniu, albo w październiku. Jeśli nasza gmina ją otrzyma, to w przetargu wyłonimy firmę, która zdemontuje obiekty z azbestem, wywiezie go i zutylizuje. A gmina otrzyma zwrot kosztów.

Sławomir Piernicki zapewnia, że podania w Urzędzie Gminy można składać także teraz, tylko ujęte będą w kolejnym wniosku zgłoszonym do Funduszu przez gminę, na styczeń 2012 r.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska