Chodzi o to, że bezrobotni ubiegający się o pieniądze na otwarcie własnej firmy nie będą już otrzymywali dofinansowania, tylko pożyczkę, którą będzie trzeba spłacić. - Oprocentowanie będzie bardzo niskie - mówi Anna Palczewska z urzędu pracy w Grudziądzu.
Póki co, grudziądzanie mają jeszcze możliwość skorzystania z bezzwrotnego dofinansowania na rozruch zakładu. - Udało się pozyskać pieniądze z innych urzędów pracy, które nie wykorzystały ich w ramach projektu "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego" - wyjaśnia Anna Palczewska. - Dzięki temu będziemy mogli przyznać jeszcze jedenaście dofinansowań.
Powstały spa dla psa i kota
Dotychczas w ramach tego programu grudziądzki "pośredniak" objął wsparciem w sumie 143 bezrobotnych.
- Jesteśmy w trakcie wypłacania kolejnych 59 dotacji - dodaje Anna Palczewska. Jakimi pomysłami na biznes błysnęli ubiegający się o pomoc? - Hitem były mobilne kosmetyczki - zdradza Anna Palczewska. - Popularnością cieszyły się też zakłady oferujące usługi pielęgnacyjne dla psów.
Ponadto z informacji uzyskanych z "pośredniaka" wynika, że do łask wróciły firmy proponujące usługi krawieckie, m.in. drobne przeróbki czy szycie sukien.
Wnioski można składać do piątku
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 25. roku życia, albo są po "pięćdziesiątce". Także kobiety, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni oraz mieszkańcy powiatu.
W ramach programu zwracane są koszty dojazdu na szkolenia oraz wypłacane stypendia.
Nabór formularzy zgłoszeniowych trwa do 11 października. Wnioski należy składać w urzędzie pracy przy ul. Parkowej 22. Informacji natomiast można zasięgnąć także pod nr tel. 56/46-643-84-08 lub 56/643-84-71.
Maksymalna wartość wsparcia to 21, 6 tys. zł. Pieniędzy tych nie będzie trzeba oddawać pod warunkiem, że firma utrzyma się na rynku przez minimum 12 miesięcy.