https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Młodzi policjanci już nie czują, że ta praca to misja

Przemysław Decker
Krzysztof Hermański (pierwszy z lewej) wczoraj przeszedł na emeryturę. Żegnali go m.in. koledzy z pracy.
Krzysztof Hermański (pierwszy z lewej) wczoraj przeszedł na emeryturę. Żegnali go m.in. koledzy z pracy. Piotr Bilski
- Przychodzą jak do każdej innej - osiem godzin i do domu. To się później odbija na efektywności - dodaje świeżo upieczony emeryt.

- Powiedział pan: "wystarczy". To musiała być piekielnie trudna decyzja.

- Właśnie taka była. Bardzo długo myślałem nad tym, czy to jest właściwy moment. Kiedyś jednak trzeba było ustąpić miejsca innym. Nie ukrywam jednak, że żal odchodzić.

Przeczytaj także:31-latek z Grudziądza wyszedł na przepustkę i brutalnie poblił przechodnia

- Po 26 latach służby to chyba można już podziękować. I to z podniesionym czołem.

- Pracę w policji zawsze traktowałem jak misję i powołanie. To było moje credo. Na każdym szczeblu kariery. A było ich wiele. Zaczynałem jako patrolowy. Później byłem m.in. dzielnicowym. Pracowałem też w wydziale kryminalnym i w Łasinie. Nigdy się nie oszczędzałem. Bo wie pan, w policji na zegarek się nie patrzy. Dlatego zdarzało się, że pracowałem po 30 godzin bez przerwy.

- Jak przez te lata zmieniło się nasze miasto. Co przestało być zagrożeniem, a co zaczęło?

- Ogólnie: Grudziądz stał się bezpieczniejszym miastem. Zmalała bowiem ilość najcięższych przestępstw. Zmieniły się także "zainteresowania" kryminalistów. W pewnym momencie zauważyliśmy , że notujemy mniej włamań do mieszkań. Złodzieje widocznie uznali, że takie skoki są dla nich zbyt niebezpieczne, a oczekiwany łup wyjątkowo niepewny. Nigdy bowiem niewiadomo, czy w mieszkaniu znajdzie się coś cennego.

- Czyli złodzieje po prostu sobie odpuścili?

- Niekoniecznie. Wielu policjantów twierdzi, że złodzieje z mieszkań przerzucili się na samochody.

- A jak zmieniła się policja?

- Niestety, dla wielu młodych funkcjonariuszy, ta praca przestała być powołaniem. Przychodzą jak do każdej innej - osiem godzin i do domu. To się później jednak odbija na efektywności. Brakuje zaangażowania i zacięcia.

- Może to wina szkolenia?

- Na pewno trwa ono zbyt krótko. Poza tym, bycia policjantem uczą w dużej mierze teoretycy. A w tej pracy liczy się jedno: doświadczenie. Jeśli ktoś go nie posiada, to mu żadna wiedza książkowa nie pomoże. Dlatego sądzę, że nauczycielami powinni być przede wszystkim funkcjonariusze-praktycy.

- Jest taka sprawa, która szczególnie utkwiła panu w pamięci?

- Jest ich wiele. Choćby ta z 2010 roku, kiedy na stacji benzynowej przy ulicy Dworcowej brutalnie zamordowano pracownika obsługi. Byłem wtedy na miejscu. Śnieg sypał, a policjanci niemal zasypiali ze zmęczenia. Wiedzieliśmy jednak, że musimy dać z siebie wszystko i jak najszybciej złapać mordercę. Dzięki temu po kilku godzinach mogliśmy powiedzieć: "mamy go".

- A sprawy, których nie udało się rozwikłać.

- Do dziś nie udało się np. złapać zabójcy nastolatki ze Świerkocina. Cały czas mamy jednak nadzieję, że i tę zagadkę uda się rozwikłać.

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bodzio
Pan Komendant nie zastanowil się co mówi że młodzi policjanci są leniwi. A MOŻE PARĘ SŁÓW O SWOIM NIEDWANO PRZYJĘTYM DO POLICJI SYNU. Czegos tu nie rozumiem i życzę spokojnej emerytury.
c
co ty na to?
Wyobrażasz sobie policjanta na służbie w wieku 67 lat ?? Puknij się w czoło. To jest służba a nie zwyczajna praca.
Niemcy
Niemiecki policjant, co do zasady, nabywa prawo do pełnej emerytury (73,5% ostatniego uposażenia bez dodatków) najszybciej w wieku 60 - 65 lat, przy czym nie może pracować w Policji dłużej niż 40 lat. Do stażu wlicza się również okres przepracowany poza służbą, a każdy rok pracy w cywilu jest liczony tak, jak rok służby w Policji. Dolna granica wieku dotyczy funkcjonariuszy pracujących na "stanowiskach roboczych". Pozostali policjanci przechodzą na emeryturę w późniejszym wieku.
Możliwe jest również, przy spełnieniu określonych warunków, przejście na wcześniejszą emeryturę. Aby uzyskać do niej prawo, trzeba mieć skończone co najmniej 50 - 55 lat (w poszczególnych landach mogą być przyjęte różne rozwiązania). Z uwagi jednak na niekorzystny sposób naliczania emerytury niewiele osób korzysta z tego rozwiązania. Na wcześniejszą emeryturę można odejść również w przypadku problemów zdrowotnych. Podstawą przyznania takiego świadczenia są jednak wyłącznie choroby zawodowe policjantów.
W zasadzie nie występuje w Niemczech zjawisko zatrudniania emeryta policyjnego na etacie cywilnym. Zdarza się to niezmiernie rzadko i dotyczy wysokiej kadry oficerskiej zatrudnianej na stanowiskach doradczych.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość, by policjant nie odszedł na obowiązkową emeryturę. Stan taki może trwać do 3 lat po wyznaczonym terminie, ale musi być uzasadniony niezbędnością funkcjonariusza w służbie. Z tych względów najczęściej dotyczy wysokich stanowisk kadry kierowniczej.
Nie istnieją przepisy zawieszające lub ograniczające emeryturę w związku z podjęciem dodatkowej pracy. Trzeba jednak przyznać, że dorabiających emerytów w zasadzie w Niemczech nie ma.
Austria
Od 1 stycznia 2005 roku wszystkich zatrudnionych obowiązują te same przepisy emerytalne. Uprawnienia do tego świadczenia nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat. Przejście na wcześniejszą emeryturę jest możliwe w przypadku choroby, która skutkuje niezdolnością do wykonywania zawodu. Niezbędnym warunkiem do uzyskania emerytury jest ponadto opłacenie określonej ilości składek na ubezpieczenie. Zwykle jest to 240 miesięcznych składek, a przypadku niezdolności do wykonywania zawodu - 60 miesięcznych składek. Dla policjantów przyjętych do służby przed 1 stycznia 2005 roku istnieją liczne przepisy przejściowe.
Obliczając wysokość emerytury, za każdy rok służby nalicza się 1,78% rocznego wynagrodzenia, od którego odprowadza się składki. Gromadzona suma jest co roku, do chwili przejścia na emeryturę, waloryzowana. Po 540 miesiącach składkowych (45 lat) przysługuje emerytura w wysokości 80% przeciętnego wyprowadzenia.
Wpływ na wysokość emerytury ma służba w niebezpiecznych warunkach lub w godzinach nadliczbowych. Za nadgodziny wypłacane jest bowiem wynagrodzenie, które zwiększa wynagrodzenie w skali roku, a tym samym wymiar emerytury.
Po przejściu na emeryturę nie przewiduje się ponownego zatrudnienia policjanta w Policji. Tylko w przypadku, gdy funkcjonariusz przeszedł na emeryturę z powodu niezdolności do pełnienia służby, może zostać przywrócony do służby, jeśli odzyskał zdrowie, nie ukończył 60 lat i przez przynajmniej 5 najbliższych lat będzie wykonywał swoje obowiązki. Możliwe jest podjęcie dodatkowej pracy po przejściu na emeryturę.Hiszpania
Funkcjonariusze Korpusu Policji Krajowej przechodzą na obowiązkową emeryturę w wieku 65 lat. Istnieją liczne przepisy umożliwiające skorzystanie z emerytury pomostowej.
Holandia
W Holandii nie istnieją szczególne uregulowania emerytalne dla funkcjonariuszy Policji. W zasadzie każdy obywatel po osiągnięciu wieku 65 lat może przejść na emeryturę. Jest możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę mając skończone 60 lat. Na emeryturze otrzymuje się około 80 % średniej pensji. Staż służby nie ma znaczenia. Rzadko zatrudnia się emerytowanych policjantów. Częściej pracują oni na zasadzie wolontariuszy.POLSKA......................................
A
A tak się ich wyzywało..
Było się tam zapisac w 1986, albo jeszcze wcześniej. Wtedy przyjmowali. Obecnie śmiem twierdzic, że w dużo przypadkach wykształcenie to jeszcze nie rozum. Jak jestes wysportowany, to zacznij biegac na początek do Komórska. Może póżniej cos osiągniesz, choc wątpię. Z taką głową jak Twoja, załóż własną firmę. Mleka i miodu powinienes miec pod dostatkiem.... Prawdopodobnie Twój intelekt nie dorównuje maturzystom z lat siedemdziesiątych.
G
Gość
Czy ktoś bronił obywatelowi wstąpić w szeregi policji ??

Tak. Wszyscy mi zabraniają. Chcę wstąpić do Policji!. Jestem wysportowany. Mam ukończone studia.
Słucham!: jakie mam szanse na pracę w Policji?
ŻADNYCH!!! - BEZROBOCIE!. TAKICH JAK JA W SAMYM GRUDZIĄDZU JEST CONAJMNIEJ TYSIĄC OSÓB
s
sevnol ntil
Proste- w wieku 67 lat żden policjant ci nie pomoże. Nie bedzie mógł chocby chciał. Zapytasz dlaczego inni mogą pracować ? Otóz- też nie mogą i ten wiek uważam za całkowita porażkę ...Nie rządu, bo ci oszukują codziennie, ale Solidarności i innych struktur, które maja chronić nas- zwykłych ludzi. A oni tylko umieja odpiłowac napis w Gdańsku a wiek emerytalny to tym związkowcom na etetach za 13 tyś zł po prostu zwisa.
G
Gość
To jest służba a nie zwyczajna praca.

Więc niech nie narzeka jeden z drugim, że mało zarabia, skoro to służba
G
Gość
No cóz...jakby ten tokarz czy murarz skończył szkołę srednią, potem zdobył maturę, następnie studiowali kilka lat, gdyby potem tropił zabójców, złodziei i inne szumowiny, gdyby pół zycia codziennie słyszał słowa "ja cię ch...znajdę, już po twoich dzieciach, zaj...twoja zonę", gdyby uczastnicząc w szkoleniach , słuzbach, patrolach doczekał posady komendanta 150 tyś. rejonu operacyjnego to wtedy faktycznie mozna by powiedzić ,ze miał w zyciu cieżko.

Co by było, gdyby każdy został policjantem? Kto budowałby nam domy?
G
Gość
Policjant zamknął się w komórce i przez kilka dni rozbierał swój nowo kupiony samochód na części. Żona się pyta:
- Po co to robisz?
- Poprzedni właściciel powiedział mi, że włożył w niego 20 tysięcy!
B
Bart G-dz
młodzi policjanci nie czują że to praca tylko misja? Tak chyba do emeryturki.
P
Piotr
Pewnie miał cięższą pracę niż 67 letni tokarz,murarz, lekarz czy kierowca. Pewnie miał bardzo ciężko

No cóz...jakby ten tokarz czy murarz skończył szkołę srednią, potem zdobył maturę, następnie studiowali kilka lat, gdyby potem tropił zabójców, złodziei i inne szumowiny, gdyby pół zycia codziennie słyszał słowa "ja cię ch...znajdę, już po twoich dzieciach, zaj...twoja zonę", gdyby uczastnicząc w szkoleniach , słuzbach, patrolach doczekał posady komendanta 150 tyś. rejonu operacyjnego to wtedy faktycznie mozna by powiedzić ,ze miał w zyciu cieżko.
G
GOŚĆ
Pewnie miał cięższą pracę niż 67 letni tokarz,murarz, lekarz czy kierowca. Pewnie miał bardzo ciężko
A
ArKoKo
Hipokryzja pod"publiczkę". Może tak Pan Misjonarz powie Nam ile będzie dostawał emerytury, ile dostał podwyżki dodatku i gdzie będzie pracował na emeryturze.

Czy ktoś bronił obywatelowi wstąpić w szeregi policji ??
A
ArKoKo
jeżeli Policja jest takim Pana powołaniem to czemu odchodzi Pan na emeryturę po 26 latach służby a nie trwa jak inni w cywilu do 67 roku życia w pracy czy na służbie

Wyobrażasz sobie policjanta na służbie w wieku 67 lat ?? Puknij się w czoło. To jest służba a nie zwyczajna praca.
L
Lucek
Hipokryzja pod"publiczkę". Może tak Pan Misjonarz powie Nam ile będzie dostawał emerytury, ile dostał podwyżki dodatku i gdzie będzie pracował na emeryturze.
g
gość
jeżeli Policja jest takim Pana powołaniem to czemu odchodzi Pan na emeryturę po 26 latach służby a nie trwa jak inni w cywilu do 67 roku życia w pracy czy na służbie
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska