https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Więcej osób otrzyma zapomogi

Przemysław Decker [email protected] tel. 056 45 11 928
Kolejki po dodatek do czynszu topnieją, rosną zaś po zapomogę na opał
Kolejki po dodatek do czynszu topnieją, rosną zaś po zapomogę na opał Fot. Piotr Bilski
Coraz mniej osób zgłasza się do MOPR-u po dodatki mieszkaniowe. Dzięki tak "zaoszczędzonym" pieniądzom więcej mieszkańców otrzyma zapomogi na węgiel.

Dodatki mieszkaniowe wymyślono, żeby ubogim osobom pomóc w utrzymaniu mieszkania. W naszym mieście z tej zapomogi korzystają tysiące osób. Mimo wysokiej stopy bezrobocia i postępującej biedy ich ilość zaczęła jednak spadać.

Nasze portfele wciąż nie są grube
Do czerwca, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przyjęli 4.236 wniosków, czyli o około 300 mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czyżby mieszkańcy nagle zaczęli lepiej zarabiać i nie potrzebowali już zasiłków?

- To za daleko idący wniosek - mówi Jolanta Zarębska, zastępczyni dyrektora MOPR. - Niektórym się poprawiło, niektórym nie. Ilość podań o dodatki rzeczywiście spada, ale przyczyny tego mogą być różne. Przy dopłatach bierzemy pod uwagę dochód osoby za ostatnie trzy miesiące. Ktoś może dostać premię lub zaliczkę i już się nie "łapie". Są też osoby, które bez powodu przestają ubiegać się o dodatek.
Od początku roku, z racji mniejszego zainteresowania dodatkami ze strony mieszkańców, MOPR zaoszczędził 700 tysięcy złotych.

Oszczędności się nie zmarnują
Pieniądze te zostaną przeznaczone na wypłatę zasiłków na zakup opału. Mieszkańcy podania o te zapomogi rozpoczęli składać już w sierpniu. Obecnie na pieniądze czeka ponad 680 osób.
Wśród nich Hanna, mieszkanka Grudziądza, która nie wyobraża sobie przeżycia zimy bez pomocy miasta.
- Co prawda nie wiem dokładnie ile kosztuje tona węgla, ale na pewno jest to kwota oszałamiająca. Wniosek o zasiłek składam co roku, sama nie dam sobie rady - mówi kobieta, którą spotkaliśmy wczoraj w siedzibie opieki społecznej.

W tym roku, dlatego że ceny węgla poszły w górę, podniesiono też wysokość zapomogi. Ale tylko o 30 złotych. Obecnie mieszkańcy spełniający kryteria dochodowe otrzymają 650 złotych, co powinno wystarczyć na zakup tony węgla.

Osoby, które kryteriów nie spełniają otrzymują o 200 zł niższe zasiłki specjalne. Rodzinom wielodzietnym i alkoholikom pracownicy socjalni wypłacają pieniądze na zakup chociaż 500 kg opału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zazwyczaj ludzie niechętnie pozują do zdjęć w MOPRze. Ciekawe, czy autor uzyskał ich zgodę na umieszczenie wizerunku. Jeśli nie, proponuję proces. Będzie więcej niż na węgiel.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska