W 2024 roku kujawsko-pomorska policja przeprowadziła prawie 241 tys. interwencji, czyli o niespełna 7 tys. mniej niż w poprzednim roku. Interwencję podejmowano średnio co 2 minuty i 40 sekund, a co 80 minut zatrzymywano sprawcę na gorącym uczynku. Co 42 sekundy przeprowadzano kontrolę trzeźwości kierowcy. Kujawsko-pomorska policja zajmuje obecnie trzecie miejsce w kraju pod względem wykrywalności przestępstw, tuż za Krakowem i Olsztynem.
Zupełnie inne przestępstwa
Poważnym problemem pozostaje bezpieczeństwo ruchu drogowego. W 2024 roku na terenie województwa odnotowano 1 527 wypadków drogowych, czyli o jeden mniej niż rok wcześniej. Niestety, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 16 osób, a rannych - o 37. Ogólna liczba przestępstw spadła – z 44 tys. do 38 tys. zdarzeń, czyli o 6 tys. rok do roku.
Największe zagrożenie nadal koncentruje się w dużych miastach – Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu oraz Inowrocławiu. To właśnie tam kierowane są zwiększone siły policyjne.
Zmianie uległa struktura przestępczości. Klasyczne przestępstwa, takie jak kradzieże czy rozboje, stopniowo ustępują miejsca przestępczości internetowej. Do najczęściej popełnianych przestępstw należą jednak nadal kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem oraz uszkodzenia mienia. W 2024 roku odnotowano również wzrost liczby oszustw internetowych.
Choć kradzieże samochodów i włamania do pojazdów były jednym z głównych tematów w przeszłości, obecnie ich liczba spada. Zdaniem komendanta Górczyńskiego wynika to z rosnącej trudności w sprzedaży skradzionych pojazdów i z coraz powszechniejszego rozbierania samochodów na części, które trafiają na rynek wtórny.
Narkotyki syntetyczne – rosnące zagrożenie
Polska staje się jednym z największych producentów narkotyków syntetycznych w Europie. Problem nie omija też naszego województwa. W 2024 roku nasza policja zabezpieczyła już 250 kg narkotyków, w tym substancje syntetyczne, które mają bardzo silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Rosła popularność nielegalnego handlu fentanylem, narkotykiem, który – w przypadku niewłaściwego stosowania – może zabijać.
Oszustwa internetowe: walka z nowymi metodami przestępczości
Zmorą policji są oszustwa telefoniczne, w tym oszustwa „na wnuczka” oraz inne, wyrafinowane metody wyłudzania pieniędzy. Ofiarami padają osoby w każdym wieku, nie tylko seniorzy. Policja apeluje, by zgłaszać nawet próby oszustw, ponieważ każda taka informacja pozwala na dokładniejsze ściganie sprawców.
W co inwestuje nasza policja
Policja zakupiła ponad 80 nowych pojazdów, zakończyła też budowę nowej jednostki w Niemczu.
W ramach ustawy modernizacyjnej, garnizon kujawsko-pomorski otrzymuje corocznie dodatkowe etaty. W zeszłym roku było ich 74, a w tym roku przyjętych zostało już kolejnych 8 policjantów i spodziewanych jest kolejnych kilkadziesiąt. Spodziewamy się, że w tym roku otrzymamy jeszcze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt etatów. W ramach tych etatów wzmocnione jednostki ruchu drogowego, jednostki do spraw wykroczeń oraz posterunki.
Ruszył system szkolenia hybrydowego, który objął już ponad 400 funkcjonariuszy. W 2024 roku odsetek kobiet w służbie wzrósł do 17 proc. (policjanci), a wśród pracowników cywilnych przekracza już 80 proc.
Mimo to, garnizon zmaga się z problemem wakatów, szczególnie w Komendzie Miejskiej w Bydgoszczy i w Komendzie Powiatowej w Nakle nad Notecią, gdzie występują największe luki kadrowe.
W 2024 roku udało się przyjąć 307 nowych policjantów, mimo że 259 osób odeszło ze służby. Z kolei liczba wakatów na etatach cywilnych wynosi 40. Za priorytety komendant uznał zatrzymywanie doświadczonych funkcjonariuszy oraz dalsze zwiększanie liczby kobiet w służbie.
