Grudziądzanin, Tomasz Polewka ma złoty medal mistrzostw Europy w pływaniu!

Maryla Rzeszut
Koronnym dystansem grudziądzkiego pływaka, Tomasza Polewki jest 50 m stylem grzbietowym. Wychowanek UKS Grudziądz reprezentuje obecnie AZS-AWF Katowice Paweł Skraba
Złoty medal zaledwie 21-letniego Tomasza Polewki w mistrzostwach Europy w pływaniu (na 50 m stylem grzbietowym) to wielka sprawa dla Polski, ale też ogromna dla Grudziądza. - Na taki wyczyn grudziądzanina w pływaniu seniorskim czekaliśmy wiele lat. Tomek trenował w UKS Ruch Grudziądz aż do matury, po czym poszedł wprost na AWF do Katowic - mówi Rafał Chmielewski, prezes UKS Ruch. - Nie zdecydował się na Szkołę Mistrzostwa Sportowego i nie zaszkodziło mu to. Cieszymy się przeogromnie.

Tomek Polewka, złoty medalista mistrzostw Europy, w SMS-ie do siostry, już po eliminacjach napisał:- "Bez "Mazurka" nie wracam!
Przeczuwał, że to będą jego mistrzostwa. Także w finale czuł się "jak ryba w wodzie", miał po prostu swój dzień.

- Krzyczałem na całe gardło, widząc na ekranie syna płynącego po złoto mistrzostw Europy seniorów! Chyba wszyscy sąsiedzi w bloku zerwali się na równe nogi - opowiada, zachrypniętym głosem, Krzysztof Polewka, tata Tomasza. - Oglądałem transmisję z mistrzostw Europy w Izraelu. Tomek wyszedł na start skupiony, ale uśmiechnięty, rozluźniony. Byłem pewien: będzie dobrze. I wygrał! Na 50 m stylem grzbietowym osiągnął czas, stawiający go jako trzeciego pływaka na świecie, który złamał na tym dystansie barierę 23 sekund! Oprócz Tomka tylko Rosjanin i Francuz tego dokonali.

Rafał Chmielewski, prezes UKS Ruch Grudziądz komentuje: - Oglądałem oczywiście transmisje z ME w Netanji w Izraelu. Niezapomniane przeżycie. W eliminacjach Tomek poprawił rekord życiowy, z czasem 23,47 s wygrał swoją serię kwalifikacyjną i z trzecim czasem awansował do popołudniowego półfinału. Wygrał również swój półfinał, w identycznym czasie 23,23 s - nowym rekordem Polski, który utrzymał się tylko godzinę. W finale bowiem Tomek złamał granicę 23 sekund, zwyciężył i zdobył złoty medal mistrzostw Europy seniorów! Nowy rekord Polski to 22,96 s.

Za nim byli:na 2. miejscu ex aequo Brytyjczyk Christoph Walker-Hebborn i Włoch Simone Sabbioni.
Tomek jako trzeci pływak na świecie przekroczył granicę 23 s. Wyczynu takiego dokonali przed nim Rosjanin i Francuz.

Trenerem Tomasza Polewki w UKS Ruch był Adam Kopczyński. Obecnie w AZS-AWF Katowice trenerem grudziądzkiego pływaka jest Robert Wilk. W Katowicach podkreśla się, że Polewka jest wychowankiem grudziądzkiego klubu, który dobrze go przygotował do kariery pływackiej.

Już zanim w ME wystartował na 50 m stylem grzbietowym, sprawdził się na 100 m grzbietem. Też ustanowił rekord życiowy wynikiem 51,29 s. Zajął 13. miejsce, a bezkonkurencyjny na tym dystansie był Radosław Kawęcki (49,64), który wygrał też 200 m i po raz czwarty z rzędu został mistrzem Europy na tym dystansie (1:48,33).

W mistrzostwach Europy w Izraelu Polacy zdobyli w sumie 7 medali: 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

Udane ME na krótkim basenie dla Polaków. "To pozytywny kopniak, można być dobrej myśli przed Rio", wideo: Foto Olimpik/x-news