Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Grudziądzki Budżet Obywatelski 2021. Prezentujemy zgłoszone projekty o zasięgu ogólnomiejskim

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
To tor rowerowy pumptrack w Warszawie. Podobny powstać może na Osadzie Grud
To tor rowerowy pumptrack w Warszawie. Podobny powstać może na Osadzie Grud Paweł Wiśniewski
Od poniedziałku, 25 maja, będziemy mogli głosować na projekty zgłoszone do nowej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Prezentujemy pomysły, które zostały zgłoszone jako ogólnomiejskie.

Zgodnie z założeniem projekty ogólnomiejskie to takie, na których skorzystać ma wielu mieszkańców miasta. Jakie więc są to propozycje? Prezentujemy je od najdroższych w realizacji.

Takie są propozycje projektów do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.

Na 250 tys. zł albo niewiele mniej (czyli na maksymalną wartość jaką, zgodnie z regulaminem GBO, może mieć inwestycja ogólnomiejska) wycenione zostały trzy propozycje. Wszystkie związane są z infrastrukturą sportową:

  • Budowa wielofunkcyjnego boiska na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie mogliby na nim grać w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną.
  • Remont kompleksu "Moje Boisko Orlik 2012" na stadionie Olimpii. Remont ten ma polegać na wymianie zużytej już sztucznej murawy.
  • Budowa tarasu widokowego oraz zaplecza socjalnego (toalety i prysznic)na stadionie Olimpii.

200 tys. zł kosztować ma tor rowerowy pumptrack, który może powstać na Osadzie Grud. Ma to być 100-metrowy tor o nawierzchni asfaltowej, zapętlony, pełen zakrętów i pagórków do jazdy na rowerach.

Na poparcie miłośników zwierząt liczy autor projektu "Nie rozmnażaj - sterylizuj", który kolejny raz znalazł się wśród propozycji do GBO. A polegać ma na bezpłatnej dla mieszkańców sterylizacji 600 zwierząt, aby zapobiegać ich bezdomności. Wartość projektu to 160 tys. zł.

"Poprawa bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej przy ul. Chełmińskiej, remont chodnika i zakup książek z dużym drukiem dla wszystkich filii biblioteki miejskiej" - to kolejny zgłoszony projekt. Zmodernizowany miałby być chodnik przy ul. Chełmińskiej 172-178. Koszt to 150 tys. zł.

120 tys. zł kosztować ma natomiast budowa nowego traktu pieszo - rowerowego prowadzącego od przystanku MZK do głównego wejścia na plażę miejską nad Rudnikiem.

Na niewiele mniej, bo 118,3 tys. zł wyliczono koszt realizacji projektu "Biblioteka przyjazna dzieciom - aranżacja wnętrz działu dla dzieci i młodzieży Biblioteki Miejskiej". Zaplanowano wymianę mebli, zakup regałów, renowację drzwi wewnętrznych, zakup zabawek edukacyjnych: interaktywnego "Magicznego dywanu" oraz klocków.

Kolejny pomysł do zrealizowania na Osadzie Grud to utworzenie wybiegu "Psia Dolina" z przeszkodami dla pupili. Koszt to 83,5 tys. zł.

Za 62,2 tys. zł powstać może system dźwiękowej informacji ToTuPoint przydatny szczególnie osobom z wadami wzroku. Urządzenia pomagające w orientacji przestrzennej byłyby zainstalowane m.in. na dużych skrzyżowaniach i w urzędzie miejskim.

59,7 tys. zł kosztować miałby montaż wiaty rekreacyjnej na leśnym parkingu przy rondzie ks. Popiełuszki.

Zakup oczyszczaczy powietrza, które miałyby zostać zainstalowane w pomieszczeniach Urzędu Stanu Cywilnego, kosztować ma 40 tys. zł. W tym zabytkowym budynku nie można zainstalować klimatyzacji, a petentów przychodzi wielu.

Kolejny projekt to montaż innowacyjnej ławki solarnej za 37,6 tys. zł, na wspomnianym już leśnym parkingu przy rondzie ks. Popiełuszki. Ławka ma mieć panele solarne, gniazdo do ładowania telefonów oraz bezprzewodowo udostępniać internet.

7 tys. zł kosztować ma wydanie komiksu edukacyjnego "Czy sarna jest żoną jelenia", który byłby bezpłatnie dostępny w Centrum Edukacji Ekologicznej.

Najtańszy z projektów ogólnomiejskich - za 6,1 tys. zł - przewiduje utworzenie miejsca edukacyjnego - "Ławeczka wiedzy" okolicach Centrum Edukacji Ekologicznej. Byłyby to ławki i tablica z grą plenerową na temat drzew.

Jak głosujemy na projekty Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2021 r.

W tym roku, z powodu epidemii, głosować na projekty można tylko w internecie, na stronie www.haszgru.pl

Z grupy zadań ogólnomiejskich każdy może oddać głos na maksymalnie dwa projekty.

O PROJEKTACH "MIĘKKICH" INFORMOWALIŚMY TUTAJ: Rusza głosowanie na Grudziądzki Budżet Obywatelski 2021. Przedstawiamy projekty "miękkie"

Głosowanie rusza w poniedziałek i będzie trwało do 14 czerwca. Wyniki poznamy do 6 lipca.

Wybrane pomysły zostaną zrealizowane w 2021 roku. Na wszystkie zaplanowana będzie kwota 3,2 mln zł, w tym 500 tys. zł na zadania ogólnomiejskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska