Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzki OPEC jest już w 2020 roku! Dobiega końca budowa trzeciego turbozespołu

(marz)
W OPEC-u Grudziądz coraz większy procent wyprodukowanej energii stanowi ta ekologiczna. Wykorzystuje się częściej biomasę, a węgla stopniowo, mniej
W OPEC-u Grudziądz coraz większy procent wyprodukowanej energii stanowi ta ekologiczna. Wykorzystuje się częściej biomasę, a węgla stopniowo, mniej Maryla Rzeszut/Archiwum
To oznacza same korzyści: więcej energii, także tej "zielonej" i większe dochody spółki miejskiej. A my, odbiorcy energii elektrycznej i cieplnej cieszmy się, że wzrost kosztów za ciepło jest niższy niż inflacja.

Z 10-letnim wyprzedzeniem spełnili wymogi Unii Europejskiej, wyznaczone na 2020 rok.

OPEC Grudziądz już w ubiegłym roku mógł się pochwalić, że przekroczył próg "trzy razy 20" czyli: w całej produkcji energii ta odnawialna osiągnęła 20 procent. Także o 20 proc. musiała wzrosnąć efektywność energetyczna. I trzeci wymóg - zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla co najmniej o 20 proc.

Krajowa czołówka

Grudziądz, dzięki OPEC-owi, osiągnął taki wynik jako jedna z nielicznych gmin w kraju.

Nasz OPEC nie zasypia gruszek w popiele i pędzi naprzód. Już jest prawie gotowy trzeci turbozespół, dzięki któremu zwiększy moc zainstalowaną z 12 do 18 MWe. Koszt budowy przekroczy 10 mln. zł. - Trzeci turbozespół będzie gotowy zgodnie z planem, pod koniec maja. Uruchomimy go, po spełnieniu licznych procedur, w połowie czerwca. - wyjaśnia dyrektor ds. eksploatacji OPEC Mirosław Radecki - Buduje nam go sprawdzona firma Prowem Inde­pendent z Gdańska, która wykonała już nam dwa turbozespoły.

Moc w zieleni

Jednym ze strategicznych celów OPEC jest ciągłe zwiększanie produkcji energii "zielonej". Przy wykorzystaniu już posiadanej mocy cieplnej elektrociepłowni. Wiemy, że spółka ta wytwarza pelet - ekologiczny opał ze słomy. Poszukuje wciąż nowych rozwiązań.

- Dbamy o środowisko,

myślimy o wykorzystaniu innej biomasy np. pestek owoców wiśni, a już wystąpiliśmy o koncesję na wytwarzanie energii z łupin palmy oleistej - objaśnia Mirosław Radecki - w tym roku planujemy osiągnąć nawet do 50 proc. wykorzystania biomasy jako źródła energii. W wytworzonej energii, ta ekologiczna będzie stanowić 30 proc.

Od kilku lat OPEC także sprzedaje "zielone" certyfikaty producentom energii.

Co z tego wszystkiego wynika dla przeciętnego odbiorcy prądu czy ciepła?

- Gdybyśmy nie budowali turbozespołu i nie szli w odnawialne źródła energii, to drożałaby w szybszym tempie. Koszt jej wyprodukowania możemy nawet relatywnie obniżyć. Tylko że prąd czy ciepło nie potanieje, ale dzięki tego typu działaniom wzrost kosztów za ciepło dla klientów OPEC jest niższy niż inflacja -mówi dyrektor Radecki

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska