Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruźlica nie zniknęła i znów zbiera żniwo w naszym regionie

Jan Szczutkowski
Pacjentom, u których podejrzewa się gruźlicę, lekarze wykonują rentgen płuc
Pacjentom, u których podejrzewa się gruźlicę, lekarze wykonują rentgen płuc Archiwum
Kilkadziesiąt lat temu przekonywano nas, że pokonaliśmy gruźlicę i ta zaraźliwa choroba przestała być groźna. Jak się okazało, przedwcześnie.

Koniec gruźlicy w Polsce ogłoszono w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Natomiast na początku lat dziewięćdziesiątych zaprzestano kosztownej profilaktyki w postaci okresowych i obowiązkowych prześwietleń płuc wszystkich mieszkańców. Dodajmy, że gruźlica po II wojnie światowej była jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, m.in. w 1950 r. zmarło ponad 26 tys. osób. Dziś, mimo iż żyje się nam lepiej niż dawniej, to jednak choroba nie zniknęła.

W zeszłym roku w woj. kujawsko-pomorskim 234 osoby zostały zaatakowane przez prątki gruźlicy,
w tym w powiatach: inowrocławskim - 11 (spadek o siedem w stosunku do 2017 r.), mogileńskim - sześć (wzrost o trzy) i żnińskim - 6 (spadek o trzy). W skali województwa liczba zachorowań, licząc rok do roku, utrzymała się prawie na tym samym poziomie.

Z zeszłorocznych danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Inowrocławiu wynika, że wystąpiła wyłącznie płucna postać gruźlicy. Rozpoznano ją u sześciu mężczyzn i pięciu kobiet w wieku od 43 do 83 lat. Odnotowano jeden zgon. Nadzorem epidemiologicznym objęto około 70 osób, mającym kontakt z chorymi. Nie było zachorowań wśród dzieci. W ub.r. przeciwko gruźlicy zaszczepiono 1317 noworodków, co stanowiło 99 proc.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która atakuje wszystkie narządy i tkanki organizmu, ale najczęściej płuca. Według Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, najczęstszym czynnikiem osłabiającym ludzki organizm jest ubóstwo, czyli niedożywienie, a także złe warunki sanitarne i mieszkaniowe. Ale chorują również osoby dobrze sytuowane, żyjące w ciągłym stresie, mające obniżoną odporność organizmu.

Agro Pomorska odcinek 67.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska