Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruzy i azbest straszą mieszkańców Torunia

(SZS)
Z trzech identycznych budynków znajdujących się przy pętli na ul. Gagarina, został już tylko jeden budynek. Wokół niego leży pełno gruzu po rozbiórce.
Z trzech identycznych budynków znajdujących się przy pętli na ul. Gagarina, został już tylko jeden budynek. Wokół niego leży pełno gruzu po rozbiórce. Sławomir Kowalski
Rozbiórkę domów przy ul. Gagarina wstrzymano po kontroli inspektorów nadzoru budowlanego. Teren nie został odpowiednio zabezpieczony.

„Piszę do Państwa, aby zainteresować tematem pewnej budowli, a właściwie jej ruiny, która mieści się nieopodal budynków UMK przy ulicy Gagarina i Okrężnej. Został on częściowo zburzony, reszta od kilku miesięcy straszy, przypominając zgliszcza po jakimś trzęsieniu ziemi. Wygląda to fatalnie” - czytamy w liście, jaki przysłał do redakcji pan Marek Kazubski.

O rozbiórce budynków dwóch dawnych hoteli pracowniczych Towimoru przy ulicy Gagarina 1a oraz 1b już pisaliśmy. Dwa obiekty o dość skomplikowanej historii (służyły Towimorowi, chociaż znajdowały się na terenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) przejęło ostatecznie miasto, aby po ich rozbiórce wybudować w tym miejscu parking dla osób przesiadających się z samochodu do komunikacji miejskiej.

Dlaczego rozbiórka tych budynków prowadzona jest na raty? Wysłaliśmy do Urzędu Miasta Torunia pytania w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.

W grudniu Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia opublikował zapytanie ofertowe dotyczące dokończenia rozbiórek przy ulicy Gagarina. Jest w nim mowa o tym, że ściany szczytowe budynku były obłożone płytą cementowo-azbestową.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Obecnie teren jest ogrodzony, a budynki rozebrane poza trzonami klatek schodowych oraz piwnicami - czytamy w dokumencie. - Wcześniejszy wykonawca zdemontował elementy stalowe oraz nie dokonał do odpowiednich organów zgłoszenia przed rozpoczęciem prac, rozrzucając kawałki płyt z azbestem po terenie, który następnie pozbierał i zabezpieczył na palecie. Od wykonawcy nie uzyskano żadnych dokumentów o zutylizowaniu materiałów z azbestem”.

O obowiązku poinformowania „odpowiednich organów” oraz należytym postępowaniu z odpadami powstałymi w wyniku rozbiórki zleceniodawca został poinformowany, kiedy w czerwcu 2016 roku zgłaszał w Wydziale Architektury i Budownictwa rozpoczęcie prac.

W październiku przy ulicy Gagarina 1a i 1b pojawili się inspektorzy nadzoru budowlanego.

Podczas czynności kontrolnych stwierdzono, że teren rozbiórki nie jest zabezpieczony przed dostępem osób postronnych poprzez skuteczne jego wygrodzenie - czytamy w decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wstrzymaniu prac. - Brak jest tablic ostrzegawczych a wśród materiałów rozbiórkowych stwierdzono pozostałości elementów ścian z płytami azbestowymi, jak i znajdujące się popękane płyty azbestowe, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone”.

Inspektorzy PINB-u zobowiązali Gminę Miasta Toruń do ukończenia rozbiórek w terminie do 31 grudnia 2016 roku. Dlaczego ruiny przy ulicy Gaga-rina nadal straszą, chociaż ten termin już minął? Czy i jakie konsekwencje wyciągnie magistrat wobec poprzedniego wykonawcy robót rozbiórkowych, który dopuścił się takich zaniedbań? Do tematu wrócimy.

W sąsiedztwie pętli autobusowej przy ulicy Gagarina stały trzy bliźniacze budynki. Dwa z nich przeszły na własność miasta wiosną 2016 roku, trzeci nadal znajduje się w zasobach UMK.

Pogoda na dzień (03.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska