Trwa debata na temat nadania podrzędnej ulicy na inowrocławskim Rąbinie imienia marszałka Piłsudskiego. Przy okazji wywołaliśmy dyskusję na temat zmiany nazwy ulicy Roosevelta. Większość naszych czytelników, która się z nami skontaktowała uważa, że lokalizacja ulicy Piłsudskiego jest nieszczęśliwa. Ich zdaniem, byłoby znacznie lepiej, gdyby ulica Roosevelta zmieniła nazwę na aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- _Roosevelt niczym się dla Polski nie zasłużył, a dzięki Piłsudskiemu odzyskaliśmy nie podległość - _mówi emeryt. - _Piłsudski nie powinien mieć ulicy na jakimś zadupiu, ale w jakimś bardziej reprezentacyjnym miejscu. Dzisiejsza ulica Roosevelta byłaby wspaniała - _dodaje 75-letni pan Antoni. Odebraliśmy jeszcze kilkanaście telefonów w podobnym tonie.
Skandal przy parkingu
Romuald Szymański, pasjonat historii z Inowrocławia, również przyznaje, że obecna ulica Piłsudskiego nie jest godna jego imienia. Za to prezydent Roosevelt jego zdaniem w ogóle nie zasługuje na swoją ulicę w Inowrocławiu. - Nie było drugiej tak kontrowersyjnej postaci w dziejach Polski jak on. Po Stalinie jest najbardziej złowrogą postacią dla Polski. Wykorzystał nasz kraj dla swojej polityki, żeby pozyskać sojusznika w wojnie z Japonią. Paradoks historii, dziś ulicą Roosevelta wjeżdżamy w aleję Niepodległość. Godniej brzmiałoby, gdybyśmy wjeżdżali w nią z ulicy Piłsudskiego - mówi.
Janusz Brodziński za skandal uznaje fakt nadania imieniem Piłsudskiego ulicy, przy której dziś jest tylko parking. - _Ma to być jednak ulica z perspektywą, więc można na to spojrzeć przychylniejszym okiem. Z nadaniem nazwy tej ulicy można byłoby jednak poczekać, aż połączy ona ulicę Wojska Polskiego z Wierzbińskiego - _mówi. Dodaje, że Piłsudski nigdy na Kujawach nie był zbytnio kochany za jego niechętny stosunek do ziem byłego zaboru pruskiego. - _Doceniam Piłsudskiego, jako głównego architekta niepodlełgości. Wszyscy jednak dobrze pamiętamy, że był on również twórcą Berezy Kartuskiej, w której więził posłów opozycji - _tłumaczy. Wolałby, że obecna ulica nie nosiła imienia Piłsudskiego. Żartuje, że wówczas ulica marszałka znajdowałaby się w dużej bliskości z ulicą Sikorskiego. _A wiadomo, że obaj panowie w przeszłości byli wielkimi antagonistami - _dodaje.
Kołaczek i Zbychora
Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza jest zwolenniczką ulic historycznych. Z tego właśnie powodu jej zdaniem nazwa ulicy Roosevelta powinna być zmieniona na ulicę Kołaczek (na odcinku od Świętokrzyskiej do Solankowej) i Zbychora (od Solankowej do Sienkiewicza). Ulicy Roosevelta nie byłoby więc jej żal. - _Piłsudski też nie zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego regionu. Niech więc jego ulica pozostanie tam, gdzie jest obecnie - _dodaje.
Okazuje się, że w Radzie Miejskiej jest wielu przeciwników Roosevelta. Już w poprzedniej kadencji dyskutowano nad zmianą nazwy tej ulicy. Kilka miesięcy na wniosek jednego z mieszkańców komisja nazewnictwa po raz kolejny zajmowała się tą sprawą. Podobno z dwóch powodów ciągle nie dochodzi do zmiany nazwy tej ulicy. Po pierwsze - ze względu na koszty. A po drugie - z obawy przed aferą. Co by bowiem polski sojusznik, jakim są Stany Zjednoczone, pomyślał, gdyby Inowrocław zlikwidował nazwę ulicy amerykańskiego prezydenta?