
Grypa żołądka choć nie jest zagrażające życiu, to może stanowczo je skomplikować. Z tego też powodu warto wiedzieć, jak sobie poradzić z tym nieprzyjemnym, ale także wstydliwym problemem.

Przyczyny występowania grypy
Podstawowym powodem występowania grypy jest zakażenie wirusem (rotawirusa lub adenowirusem). Szczególnie mocno narażone na występowanie grypy żołądkowej są najmłodsi, którzy bardzo często swoimi objawami zarażają osoby starsze o słabszej odporności. Jednak to nie jedyne przypadki, w których możemy nabawić się grypy. Równie częstym powodem są zatrucia pokarmowe czy przedawkowania leków.

Jak rozpoznać grypę żołądkową?
Zazwyczaj objawy grypy żołądkowej są bardzo proste do wykrycia. Przede wszystkim w najczęstszym stadium występowania, objawia się ona bardzo silnymi bólami w okolicach żołądka i nadbrzusza oraz połączona jest wymiotami czy biegunką. Jednak to nie jest najgroźniejsze. Zdecydowanie trudniej wykryć grypę żołądkową, kiedy ma ona formę nieco bardziej skrytą i objawia się mdłościami, zgagą czy brakiem apetytu.

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza
Warto zauważyć, że znaną jelitówkę większość z nas ignoruje. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ grypa żołądkowa w swoim najbardziej podstawowym wydaniu nie zagraża nam niemal wcale. Oczywiście posiadając ją warto pamiętać, że bez odpowiedniego nawodnienia, może być ona bardzo negatywna dla naszego organizmu. Kluczowym znakiem, który powinien zmotywować nas do działania powinno być pojawienie się krwi w wymiotach czy kale. Wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać objaw bardziej złożonej i niebezpiecznej choroby.