Winnymi naszych dolegliwości są trzy rodzaje grzybów.
Drożdżaki - to grzyby, które najczęściej atakują jamę ustną i jej okolice. Powodują na przykład tzw. zajady.
Grzyby pleśniowe - te najchętniej rozwijają się na skórze.
Dermatofity - to najpopularniejszy rodzaj grzybów. Atakują najczęściej skórę stóp - między palcami, pachwiny i paznokcie.
Oprócz tych części ciała na grzybice najbardziej narażone są również pachy i naskórek głowy.
Jak uniknąć grzybicy?
Najważniejsze, by nie dopuścić do kontaktu z zakażonym grzybicą. Zwracać uwagę na stan sanitarny basenów, z których korzystamy. Unikać chodzenia boso.
Najczęściej nasza własna bezmyślność naraża nas na zakażenie grzybicą. Jeśli nosimy nieodpowiednie dla pory roku obuwie, "przegrzewamy" stopy, sami robimy z obuwia doskonałą komorę dla rozwoju grzybów. Trzeba też pamiętać, że na pewno zdrowe są tylko skarpetki bawełniane, zmieniane codziennie.
Pierwsze objawy to: zaczerwienienie skóry wokół palców, biały nalot wokół paznokci, nierówności i złuszczenia na płytce paznokcia, swędzenie stóp, drobne pęcherzyki na palcach stóp i dłoni.
Dbaj o stópki
Grzybicą dziecko może zarazić się nie tylko na koloniach czy obozie. Również podczas wspólnych zabaw z kolegami, a także od kota czy chomika. Dziecko drapiąc się może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego w innych częściach skóry. Grzybica może zaatakować też paznokcie. Stają się one matowe z biało-żółtymi plamami.
Tylko lekarz może postawić diagnozę i stwierdzić, czy skórę dziecka zaatakowała grzybica, czy inna choroba. Żeby skutecznie zwalczyć grzybicę, trzeba systematycznie smarować zmienione miejsca zapisanym przez dermatologa preparatem. Najdłużej leczy się grzybicę paznokci - nawet kilka miesięcy.