https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS bada nastroje w rolnictwie. Więcej obaw w związku z wojną na Ukrainie

Agnieszka Romanowicz
Do 19 lipca można było wziąć udział w badaniu przez internet, od 22 do 31 lipca informacje będą zbierać tylko ankieterzy GUS
Do 19 lipca można było wziąć udział w badaniu przez internet, od 22 do 31 lipca informacje będą zbierać tylko ankieterzy GUS Pixabay
Do 31 lipca 2024 r. do właścicieli wybranych gospodarstw rolnych może zadzwonić ankieter z urzędu statystycznego. Poprosi m. in. o ocenę sytuacji w rolnictwie.

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny prowadzi badanie koniunktury w gospodarstwie rolnym (formularz AK-R). Do 19 lipca można było wziąć w nim udział przez internet, od 22 do 31 lipca informacje będą zbierać tylko ankieterzy GUS.

Wyniki wpłyną na politykę rolną

Obowiązek udziału w badaniu mają osoby, których gospodarstwa zostały wylosowane do udziału w ankiecie.

- Celem jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian w produkcji zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie - wyjaśnia GUS. - Wyniki posłużą do kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju. Korzystać z nich będą instytucje rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych.

Najgorzej w produkcji roślinnej

Badanie koniunktury w gospodarstwie rolnym prowadzone jest co pół roku. Rolnicy podsumowują ostatnie sześć miesięcy w rolnictwie i prognozują kolejne półrocze.

Co mówili pod koniec 2023 roku?

- Prowadzący produkcję roślinną ocenili koniunkturę mniej korzystnie, niż prowadzący produkcję zwierzęcą - informuje GUS.

Najbardziej narzekali plantatorzy buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku.

- Największą poprawę w porównaniu z poprzednią edycją badania zanotowano w opinii producentów produktów zwierzęcych - podaje GUS.

O opłacalność produkcji nie martwili się hodowcy brojlerów, w przeciwieństwie do hodowców owiec i koni. Najmniej pesymistyczni byli młodzi rolnicy (poniżej 25 lat), a także osoby będące krótko w tym fachu (2-5 lat).

W 2023 r. większość gospodarstw rolnych utrzymywała się z dochodów własnych, a drugim źródłem finansowania była pomoc unijna.

- Około 51 procent ankietowanych wskazało wsparcie unijne jako najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi gospodarstw rolnych - informuje GUS.

Spośród czynników ograniczających, najczęściej podawano niskie ceny zbytu oraz wysokie koszty produkcji.

Obawiają się skutków wojny

Ankietowani dostrzegają, że wiele ich problemów wynika z wojny na Ukrainie.

- W ostatniej edycji badania 30,7 procent wszystkich użytkowników wskazało, że wojna na Ukrainie miała poważny wpływ na funkcjonowanie ich gospodarstw - uściśla GUS. - Natomiast 21 procent respondentów wskazało ją jako czynnik zagrażający stabilności ich gospodarstw.

GUS zwraca uwagę na to, że odsetek rolników, którzy obawiają się skutków wojny dla swoich gospodarstw sukcesywnie rośnie.

- Na koniec 2022 roku wynosił 16,9 procent, a w połowie 2023 roku 19,5 procent - podaje GUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska