Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwara powiatu wąbrzeskiego zebrana w książce Magdaleny Lewandowskiej "Wąbrzeskie lofry"

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Magdalena Lewandowska uzupełniła i uaktualniła publikację "Wąbrzeskie pogwarki", dzięki czemu powstały "Wąbrzeskie lofry"
Magdalena Lewandowska uzupełniła i uaktualniła publikację "Wąbrzeskie pogwarki", dzięki czemu powstały "Wąbrzeskie lofry" Nadesłane/WDK
W czwartek, 7 kwietnia w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyła się promocja książki wąbrzeźnianki Magdaleny Lewandowskiej "Wąbrzeskie lofry", która jest uzupełnioną publikacją sprzed lat "Wąbrzeskie pogwarki".
od 16 lat

Słowniczek wyrazów i określeń "Wąbrzeskie lofry" to nowe wydanie publikacji z 2003 r., czyli "Wąbrzeskich pogwarek", która powstała jako projekt językowy uczniów klasy IIi dawnego Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie (Pawła Dettlaff, Doroty Jaros, Anety Kopeć, Sylwii Krakowiak, Doroty Lewandowskiej, Magdy Lisewskiej). Projekt ten został opracowany pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Magdaleny Lewandowskiej i nauczycielki języka niemieckiego Aleksandry Konieczki.

Po latach to właśnie Magdalena Lewandowska, obecnie nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie, postanowiła uzupełnić i uaktualnić publikację "Wąbrzeskie pogwarki", dostępną pod tym linkiem.

- Niniejsza książeczka stanowi kompendium obejmujące lokalne słownictwo wzbogacone o żartobliwe ilustracje młodszych wąbrzeźnianek. W tej publikacji zgromadzono wyrazy i określenia, którymi posługiwali się na przestrzeni lat mieszkańcy naszego miasta

- mówi Magdalena Lewandowska.

Jak podkreśla autorka książki, największy wpływ na ukształtowanie się tzw. gwary wąbrzeskiej miał język niemiecki, stąd obecność wielu germanizmów w naszej mowie. - Oczywiście, wynika to z polsko – niemieckich kontaktów kulturowych sięgających jeszcze czasów zaboru pruskiego, a później okresu II wojny światowej, kiedy dla każdego mieszkańca Wąbrzeźna posługiwanie się językiem niemieckim było przymusowe - uważa Magdalena Lewandowska.

"Wąbrzeskie lofry" można kupić w Miejskim Punkcie Informacji przy ul. Poniatowskiego 8 we wtorki w godzinach 12-17 oraz w środy i piątki w godzinach 10-16.

Zobaczcie zdjęcia z promocji książki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska