Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdka z gwiazdą

Malwa
Poinsecję możemy przybrać jak choinkę - w  bombki, złocone szyszki, łańcuchy, złote  gwiazdki
Poinsecję możemy przybrać jak choinkę - w bombki, złocone szyszki, łańcuchy, złote gwiazdki Burda Polska
Wilczomlecz piękny, czyli poinsecja lub gwiazda betlejemska (łac. Euphorbia pulcherrima) to najpopularniejsza roślina bożonarodzeniowa. Przywędrowała do nas z Meksyku, gdzie tworzy gęste, kolorowe zarośla.

Przed świętami w każdej kwiaciarni otrzymamy kwitnące egzemplarze poinsecji. Ozdobą rośliny są okazałe, nie tylko czerwone liście przykwiatowe (kwiaty poinsecja ma małe, niepozorne, zielonkawobiałe). Ogrodnicy wyhodowali całą gamę odmian o przykwiatkach różowych, morelowych, bordowych, cytrynowożółtych, a nawet dwukolorowych i nakrapianych.

Wymagania

Przy kupnie zwracajmy uwagę na to, żeby poinsecja była zwarta, rozgałęziona, miała dużo zdrowych liści. Roślinę ustawiamy w miejscu bardzo jasnym i dość chłodnym (najlepiej, gdy temperatura nie przekracza 21 st. C - wyższe temperatury często powodują żółknięcie i opadanie liści) i regularnie podlewamy. Podłoże musi być stale lekko wilgotne. Roślina nie znosi nawet jednorazowego przesuszenia. Nie toleruje też przeciągów i podmuchów chłodnego powietrza z otwartego okna. Po spełnieniu tych warunków poinsecja będzie kwitnąć do lutego lub nawet do marca.

Zdarza się, że rośliny przyniesione do domu przed Bożym Narodzeniem szybko gubią liście. Przyczyną może być przechłodzenie poinsecji - roślina nie powinna długo przebywać w temperaturze poniżej 10 st. C. Po kupnie musi być więc szczelnie zapakowana w kilka warstw papieru.

Jeśli po kwitnieniu nie chcemy jej wyrzucić, skracamy pędy rośliny do 10 cm na ziemią. Do kwietnia nie podlewamy, trzymając ją w temp. 12-15 st. C. W momencie pojawiania się nowych pędów poinsecję przesadzamy do świeżego podłoża i ustawiamy w cieplejszym miejscu (w ciepłe dni możemy wynosić na dwór). Od kwietnia do października podlewamy regularnie, zraszamy i nawozimy raz na dwa tygodnie. W lecie możemy ją rozmnożyć z sadzonek wierzchołkowych.

Na jeden sezon?
W zasadzie poinsecję traktuje się jak roślinę sezonową i po przekwitnięciu wyrzuca, ponieważ doprowadzenie jej do ponownego kwitnienia na następne Boże Narodzenie jest w warunkach domowych bardzo trudne.

Wszystko dlatego, że gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego. Zakwitnie tylko wtedy, gdy przez dwa jesienne miesiące dociera do niej światło nie dłużej niż przez 10 godzin dziennie. Najlepiej na 14 godzin nakładać na roślinę wiadro lub stożek z nieprzepuszczającego światła kartonu. Poinsecja musi być konsekwentnie trzymana w ciemności. Nawet krótkie włączenie światła powoduje przerwanie inicjacji pąków kwiatowych. Jeżeli będziemy o nią dbać, zakwitnie na następne Boże Narodzenie.

Aranżacje
Poinsecja może być eksponowana jako kwiat cięty w nowoczesnym wazonie (obciętą łodygę należy szybko zanurzyć we wrzącej wodzie lub przytrzymać w rozgrzanym wosku tak, żeby uniemożliwić wypłynięcie soku mlecznego) lub jako roślina doniczkowa. Odmiany miniaturowe doskonale nadają się do dekoracji świątecznego stołu.

To roślina pasująca do każdego wnętrza. Możemy ją wykorzystać do klasycznych lub nowoczesnych aranżacji, pasować będzie do mieszkania urządzonego w stylu zen i w stylu wiejskim.

Podczas wszystkich prac pielęgnacyjnych przy poinscecji musimy uważać na trujący sok mleczny, który wypływa przy każdym uszkodzeniu rośliny, np. przy oderwaniu liścia. Sok ten może powodować zaczerwienienia skóry, a jest szczególnie niebezpieczny, jeśli dostanie się do oka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska