Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

W 10-dniowym obozie uczestniczyło 18 harcerzy i harcerek. W czasie tego pobytu uczestnicy wyprawy odwiedzili trzy cmentarze na terenie Szkocji - Mount Vernon w Edynburgu, Blairgowrie oraz Cille Choirill. Tam, pod czujnym okiem archeologa, przygotowywali płyty nagrobne poległych polskich żołnierzy do przeprowadzenia prac konserwatorskich.
- Do ich zadań należało oczyszczenie nagrobków wodą, bądź narzędziami, takimi jak szczotki lub drewniane patyczki - mówi phm. Klaudia Borowska, rzecznik prasowa Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZHR. - Dodatkowo, na niektórych pomnikach druhny i druhowie musieli przytwierdzić pojedyncze elementy, które zmieniły swoje położenie z biegiem czasu, ale też odmalować wyblakłe litery, czy zaimpregnować powierzchnię specjalnymi środkami. Wymagało to od harcerek i harcerzy wiele cierpliwości, pokory, ale też chęci na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.
To był projekt "Berety we wrzosach"
Cały projekt był pierwszym takim realizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej na ziemiach szkockich.
- Dlatego, tym bardziej warto docenić zaangażowanie i poczucie patriotyzmu młodych ludzi, którzy poświęcając swój wolny czas chcieli przypomnieć o tych, którzy przyczynili się do wolności, w której obecnie możemy żyć - podkreśla phm. Klaudia Borowska.
Wyjazd bydgoskich harcerzy ZHR został zrealizowany w ramach projektu pt. "Berety na wrzosach", który został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat. Edycja 2022”.
Harcerze ZHR gotowi na kolejne takie inicjatywy
- Celem obozu było wychowanie przez działanie, ale również praca na rzecz wzmocnienia polskiej tożsamości narodowej, połączona ze zdobyciem praktycznej wiedzy z zakresu kultury i historii Polski - zaznacza phm. Klaudia Borowska. - Działania podjęte w czasie tego obozu harcerskiego zostały zaplanowane i przeprowadzone zgodnie z zasadami wychowania i metodyki harcerskiej. Uczestnikami były osoby w różnym wieku, które po trudach wakacyjnego obozowania w lesie, podjęły się tego trudnego wyzwania, jakim była konserwacja płyt nagrobnych.
Harcerki i harcerze ZHR już zapowiadają, że są gotowi do udziału w kolejnych takich inicjatywach.