Henryk Majewicz, współwłaściciel hotelu "Pod Orłem"....

  Henryk Majewicz, współwłaściciel hotelu "Pod Orłem". Powstaniec, który rozbrajał bomby

  (ak)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Henryk Majewicz, uczestnik powstania warszawskiego, spadkobierca i współwłaściciel hotelu "Pod Orłem” zmarł 16 grudnia.

  Henryk Majewicz, uczestnik powstania warszawskiego, spadkobierca i współwłaściciel hotelu "Pod Orłem” zmarł 16 grudnia. ©z archiwum hotelu pod Orłem

  Henryk Majewicz, uczestnik powstania warszawskiego, spadkobierca i współwłaściciel hotelu "Pod Orłem" zmarł 16 grudnia. Jutro na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej odbędzie się pogrzeb. Przypomnijmy sylwetkę niezwykłego bydgoszczanina.
  Henryk Majewicz, uczestnik powstania warszawskiego, spadkobierca i współwłaściciel hotelu "Pod Orłem” zmarł 16 grudnia.

  Henryk Majewicz, uczestnik powstania warszawskiego, spadkobierca i współwłaściciel hotelu "Pod Orłem” zmarł 16 grudnia. ©z archiwum hotelu pod Orłem

  Urodził się wprawdzie w Poznaniu 25 maja 1925 r., jako syn Marii i Stefana Majewiczów, ale już do szkoły zaczął chodzić w Bydgoszczy, a po burzliwych kolejach losu - podczas wojny, potem na emigracji w Wielkiej Brytanii - postanowił na stałe powrócić do Bydgoszczy.

  Naukę szkolną rozpoczął w szkole powszechnej przy ul. Poniatowskiego. Potem poszedł do gimnazjum nr 1 przy placu Wolności w Bydgoszczy. Dopiero na początku wojny przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie uczęszczał do liceum.

  W czasie wojny dołączył do Armii Krajowej pod pseudonim "Marecki". Pracował w fabryce "Philips", gdzie nauczył się zegarmistrzostwa i elektrotechniki. Już wtedy organizował nielegalne dostawy z fabryki dla AK.
  W Powstaniu Warszawskim wykorzystał umiejętności zdobyte w fabryce - był saperem. Pomagał rozbrajać bombę zdalnie sterowaną typu Borgward, którą Niemcy niszczyli powstańcze barykady.

  Przeczytaj także: Bydgoszczanin: Niemcy bali się, że spalimy ich żywcem
  Był jednym ze zdobywców wieżowca PAST-y. W trakcie powstania raniony pociskiem moździerzowym stracił słuch w jednym uchu. Po upadku powstania trafił na 6 miesięcy do obozu jenieckiego. O tych zdarzeniach kilka lat temu rozmawiał z naszą dziennikarką, a obszerne fragmenty artykułu, który powstał po tejże rozmowie, zamieszczamy obok.

  Na Zachodzie dołączył do II Korpusu gen. Andersa, z którym przeniósł się na 13 miesięcy do Włoch, a następnie trafił w 1946 roku do Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji pracował jako zegarmistrz w Newport w Walii, aż do 1949 roku, kiedy otworzył własny sklep w Millom w północno-zachodniej Anglii. W 1950 r. poznał i poślubił Leokadię Kosińską. Doczekali się dwójki dzieci, piątki wnuków i trojga prawnuków.

  Henryk przeszedł na emeryturę w 1992 r., 1,5 roku przed odzyskaniem Hotelu "Pod Orłem" przez Majewiczów i Kosic-kich. W następnych latach przyjeżdżał do Polski na kilka miesięcy co roku, by w końcu w 2007 r. kupić dom w Bydgoszczy i zamieszkać tu na stałe.

  W lipcu 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Henryka za zasługi podczas powstania warszawskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo