13 z 21

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, Bydgoszcz
█ O wyborze zawodu:
Zawsze chciałam pracować w służbie zdrowia, pomagać innym ludziom. Położna dba o to, żeby mama wspominała poród jako niesamowite przeżycie, wspaniałe chwile narodzin swojego dziecka. Nie ma piękniejszych momentów niż narodziny nowego życia, pierwszy krzyk, pierwszy kontakt matki, ojca. A ja to właśnie mogę obserwować na co dzień.
█ O motywacji do pracy:
Tak jak juz wspomniałam, do pracy motywuje mnie każdy pierwszy krzyk noworodka, każda szczęśliwa, zadowolona mama, każdy noworodek, który opuszcza nasz szpital z mamą.
█ O dobrych stronach profesji:
W mojej pracy najbardziej lubię, jak szczęśliwa mama (chociaż bardzo zmęczona porodem) przytula do siebie noworodka - jest to najpiękniejszych widok. Większej motywacji do pracy nie trzeba.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Nominacja w państwa plebiscycie to dla mnie bardzo ważna sprawa, to potwierdzenie, że moja praca jest dostrzegana i doceniana. Dziękuję bardzo. Wiem jednocześnie, że ta nominacja nie jest tylko dla mnie, ale dla całego personelu..
14 z 21

Klinika Invicta, Bydgoszcz
█ O wyborze zawodu:
Już w szkole podstawowej moim ulubionym przedmiotem była biologia. Oglądałam programy i filmy medyczne. W liceum bez wahania podjęłam decyzję o zawodzie położnej. Chwila, kiedy dziecko przychodzi na świat jest jedyną i niesamowitą. Kobieta w ciąży doświadcza wyjątkowych odczuć, ruchów maluszka. Już wtedy wiedziałam, że starania, ciąża, poród to najbardziej niesamowity etap w życiu kobiety, dlatego chciałam w nim uczestniczyć.
█ O motywacji do pracy:
Uważam, że moją pracę w Klinice Niepłodności śmiało mogę nazwać misją. Pary po wielu latach starań o ciążę przychodzą do nas po pomoc. Motywuje mnie radość w oczach, często łzy wzruszenia, kiedy uda się zajść w ciążę, szczęśliwie donosić i urodzić zdrowe dziecko dzięki badaniom genetycznym wykonywanym w klinice. Wiem, że wsparcie w zakresie wiedzy, ale również to emocjonalne, są bardzo ważne dla moich pacjentek.
█ O dobrych stronach profesji:
"Lubię ludzi" - to były moje słowa na rozmowie kwalifikacyjnej. Od tego trzeba zacząć, żeby lubić to, co się robi. Moja praca to przede wszystkim kontakt z człowiekiem. Poznaję daną parę, ich sytuację medyczną, ich historię. Po wnikliwej analizie lekarskiej realizujemy plan leczenia, aby spełnić Ich marzenia. Najbardziej lubię w mojej pracy, kiedy mogę uczestniczyć w tym spełnianiu. Moment, kiedy para wraca ze swoim maluszkiem na wizytę kontrolną po porodzie jest jednym z moich ulubionych w tej pracy. Szczęścia, które od nich "bije" nie da się opisać słowami. Dobrze jest robić w życiu to, co się lubi. Mnie się udało.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Zawsze wiedziałam, że moja praca ma sens, ale ta nominacja jeszcze mnie w tym utwierdziła. Serduszka, lajki, komentarze na fb, mnóstwo ciepłych słów, takich prawdziwych, wiadomości i telefonów; bardzo mnie wzruszyły.
15 z 21

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej, Toruń
█ O wyborze zawodu:
Wybierając zawód diagnosty laboratoryjnego, kierowałam się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami w przedmiotach przyrodniczych. Jako osoba z umysłem ścisłym, zacięciem naukowym i ciekawością świata sądziłam, że dobrze sprawdzę się w pracy laboratoryjnej i nie myliłam się.
█ O motywacji do pracy:
Największą motywacją do pracy jest dla mnie fakt, że moja wiedza i doświadczenie realnie przekłada się na decyzje terapeutyczne lekarzy. Niejednokrotnie od wyników badań mikrobiologicznych zależy życie pacjentów lub uchronienie ich od ciężkich zakażeń.
█ O dobrych stronach profesji:
Moja praca jest bardzo różnorodna, interdyscyplinarna, może być też kreatywna i pozwala na rozwój. Nie ma w niej rutyny czy monotonii, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Istnieje potrzeba poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, aby poprawić jakość i przyspieszyć diagnostykę. Poza tym praca w laboratorium mikrobiologicznym to praca z drobnoustrojami, żywymi organizmami, które nie uławiają nam zadania.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Nominacja to już ogromne dla mnie wyróżnienie, za które dziękuję pacjentom oraz osobom z mojego środowiska. To również wyróżnienie dla zawodu Diagnosty laboratoryjnego, który rzadko kiedy jest tak promowany medialnie czy rozpoznawalny jak inne zawody medyczne.
16 z 21

Elmed Sp. z o.o., Bydgoszcz
█ O wyborze zawodu:
W wieku przedszkolnym chciałem być węglarzem (rozwozicielem węgla wozem ciągniętego przez konie). W okresie początkowych klas szkoły podstawowej chciałem być kolarzem, aby pojechać w wyścigu pokoju jak kolarz Stanisław Królak. Od około piątej klasy szkoły podstawowej zainteresowałem się zawodem mojego wujka Jana Ochocińskiego, który był pulmonologiem/radiologiem w Szpitalu kolejowym w Gnieźnie. Brałem kilka razy udział w prześwietleniu Klatki Piersiowej osób chorych na gruźlicę płuc, najprawdopodobniej w tym okresie postanowiłem studiować medycynę i zostać lekarzem. Decyzję o specjalizowaniu Okulistyki podjąłem po czwartym roku studiów w Wojskowej Akademii Medycznej.
█ O motywacji do pracy:
Do pracy z zaangażowaniem motywuje mnie uśmiech i zadowolony grymas twarzy pacjentów po zakończeniu leczenia (czy to operacyjnego czy zachowawczego jak: stosowanie leków okulistycznych, doboru okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych), gdy okiem chorym pacjent widzi tak jak przed chorobą.
█ O dobrych stronach profesji:
W swojej pracy (swojej specjalizacji ) najbardziej lubię to, że "muszę" zobaczyć przyczynę "choroby" lub zaburzeń widzenia w oku pacjenta.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Jestem z tego powodu bardzo zadowolony, zaszczycony i usatysfakcjonowany tym, że pacjenci zauważyli mój wkład w pracę lekarza okulisty i pozytywnie ocenili podejście do osób chorych.