Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia małych ojczyzn na strzępkach wspomnień - ciekawa wystawa sępoleńskiej biblioteki

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Staś Puchar w majątku Radlin w województwie lubelskim w latach trzydziestych
Staś Puchar w majątku Radlin w województwie lubelskim w latach trzydziestych Nadesłane
Z przygotowanej przez sępoleńską książnicę oferty ucieszą się pasjonaci lokalnej historii. Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w teście i obejrzenia wystawy z XX-lecia międzywojennego.

W tym roku Biblioteka Publiczna w Sępólnie na obchody dni miasta przygotowuje dla mieszkańców m. in. atrakcje związane z lokalną historią okresu dwudziestolecia międzywojennego. Chętni będą mogli wziąć udział w trzeciej edycji Wielkiego Testu z Historii Sępólna Krajeńskiego. Warto również zajrzeć na wystawę fotografii „Utracone. Przedwojenne małe ojczyzny”.

Konfrontacja z międzywojniem
Do 5 sierpnia biblioteka przyjmuje zgłoszenia do udziału w Wielkim Teście z Historii Sępólna Kr., który odbędzie się 7 sierpnia o godz. 18 w Centrum Aktywności Społecznej.

- Uczestnicy nie będą musieli znać całej historii miasta i okolic. W tym roku test odbędzie się pod hasłem „Franciszek i ks. Emanuel Grudzińscy i ich czasy” w związku z realizowanym przez nas projektem. Pytania będą więc dotyczyć jedynie okresu międzywojnia - wyjaśnia Łukasz Jakubowski.

W teście mogą wziąć też udział osoby niepełnoletnie (za zgodą rodziców). Zgłoszenia są przyjmowane korespondencyjnie, mailowo lub telefonicznie. Do wygrania będzie smartfon, rower i sprzęt AGD.

Utracone małe ojczyzny
9 sierpnia o godz. 11 w CAS-ie biblioteka zaprasza na wernisaż archiwalnych fotografii.
„Chłopiec otoczony stadem koni, bosi robotnicy w czasie chwili wytchnienia od pracy, pary na wiejskiej potańcówce, kobiety ćwiczące zakładanie masek przeciwgazowych” - to momenty z życia, które będzie można dostrzec na wystawie „Utracone. Przedwojenne małe ojczyzny”. Te zdjęcia jeszcze niedawno były w szufladach prywatnych osób i albumach rodzinnych. Teraz doczekały się upublicznienia.

- Ekspozycję tworzą zdjęcia ze zbiorów archiwów społecznych – głównie Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej. Pozwalają odtworzyć fragmenty tamtej rzeczywistości z perspektywy wsi i małych miasteczek. Zachowane fotografie i osnute wokół nich wspomnienia, a czasem tylko strzępy tych wspomnień, pokazują dziś niezwykłą wartość lokalnej historii - opowiada bibliotekarz Łukasz Jakubowski.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września.

Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/

Wystawę przygotował Ośrodek KARTA w Warszawie we współpracy z Biblioteką Publiczną w Sępólnie Kr. i Miejską Biblioteką Publiczną w Hrubieszowie.

Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska