Przypomnijmy: 20 lutego br. władze Torunia podpisały umowę z hiszpańską pracownią Menis Arquitectos na przygotowanie dokumentacji projektowej sali koncertowej na Jordankach. Strony uzgodniły, że do 3 marca będzie gotowa ostateczna koncepcja obiektu, do 1 czerwca projekt budowlany, który pozwoli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a do 16 października - projekt wykonawczy oraz specyfikacja techniczna.
Dwa i pół miesiąca obsuwy
Okazuje się jednak, że biuro Menis Arquitectos złożyło projekt budowlany dopiero 17 sierpnia, czyli dwa i pół miesiąca po terminie uzgodnionym w kontrakcie. - Po wstępnej weryfikacji wiemy już, że w dokumentacji projektowej brakuje jeszcze kilku rzeczy - podkreśla Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji i remontów.
Cała dokumentacja - w tym projekt wykonawczy będzie gotowy - dopiero na przełomie listopada i grudnia. Taką deklarację złożyło Menis Arquitectos. Czy magistrat nałoży karę za zwłokę na biuro? - Zależy po czyjej stronie będzie wina - odpowiada Maksim. - Musimy przeanalizować, czy opóźnienie nie wynika z przyczyn niezależnych od biura.
Pewne jest to, że budowa sali koncertowej nie rozpocznie się w pierwszym kwartale 2010 r. Magistrat rozpisze wówczas przetarg na zadanie. - Budowa ruszy być może wiosną 2010 r. - mówi Maksim. - Potrwa półtora roku. Sala będzie gotowa w 2011 r.
Sala pomieści 1350 widzów
Przypomnijmy: projekt sali koncertowej na Jordankach wyłoniono w październiku ub.r. w międzynarodowym konkursie. Jury, w którym zasiedli architekci z Polski i zagranicy, spośród 22 propozycji, nagrodziło trzy prace. Za najlepszy uznano projekt hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos.
Sala koncertowa powstanie na al. Solidarności - w miejscu, gdzie obecnie znajdują się korty tenisowe. To będzie wielofunkcyjny obiekt, w którym mają się odbywać nie tylko koncerty, ale także spektakle teatralne, operetki, seanse filmowe, konferencje i kongresy. Znajdą się tam dwie sale, które będzie można połączyć, tworząc audytorium dla 1350 osób, studio nagrań, reżyserka dźwięku, sala prób dla orkiestry i chóru, pomieszczenia dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, garderoby, pokoje gościnne, pomieszczenia dla tłumaczy symultanicznych, kawiarnia dla publiczności, salonik reprezentacyjny, bawialnia dla dzieci i parking podziemny na 210 miejsc postojowych. Obiekt będzie można też otworzyć na Jordanki.
Według szacunków budowa obiektu pochłonie ok. 120 mln zł, z czego 47 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę środków wyłoży miasto.
