Hokejowa "zimna wojna" po karnych dla USA

Aleksander Owieczkin musiał przełknąć gorycz porażki z USA.
Aleksander Owieczkin musiał przełknąć gorycz porażki z USA. archiwum
Mecz Rosja - USA miał być wielkim widowiskiem i nie rozczarował nikogo. Mamy też pierwszą sensację w turnieju hokejowym.

Ten pojedynek to hit całych rozgrywek grupowych. Faworytami byli Rosjanie, ale już wiemy, że pretendentów do złota jest znacznie więcej, a gospodarze czeka ciężka walka o upragniony olimpijski triumf.

Pojedynek był bardzo wyrównany, mieliśmy niemal idealny remis w celnych strzałach czy wygranych wznowieniach. Gospodarze prowadzili 1:0, ale w trzeciej tercji musieli odrabiać straty ze stanu 1:2. Ostatecznie doprowadzili do dogrywki i karnych, ale tam bohaterami byli amerykański bramkarz Jonathan Quick oraz napastnik T.J. Oshie, który strzelił cztery karne.

W drugim meczu grupy A Słowenia udowodniła, że dobra postawa w meczu z Rosją nie była przypadkowa. Najniżej notowana drużyna w turnieju (za każde postawione na złoto Słowenii euro można było zarobić ich 2001) ograła bez większych problemów faworyzowanych Słowaków.

USA - Rosja 3:2 (0:0, 1:1, 1:1, d. 0:0, k. 4:3)
Bramki: 37. Fowler - van Riemsdyk, Kessel, 50. Pavelski - Kane, Shattenkirk, kar. Oshie - 30 oraz Daciuk - Markow, Radułow, 53. Daciuk - Markow, Owieczkin.

Słowacja - Słowenia 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Bramki: 60. Jurco - Zaborsky, Chara oraz 44. Ticar -Jeglic, Sabolic, 49. Razingar - Urbas, Rodman, 50. Kopitar - Mursak

1. USA 2 5 10-3
2. Rosja 2 4 7-5
3. Słowenia 2 3 5-6
4. Słowacja 2 0 2-10