https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Honorowi dawcy z powiatu inowrocławskiego w 2024 roku oddali aż 323 litry krwi

Dominik Fijałkowski
Chorzy mogą liczyć na honorowych dawców krwi z Inowrocławia i regionu, którzy w 2024 roku oddali 323 litry krwi
Chorzy mogą liczyć na honorowych dawców krwi z Inowrocławia i regionu, którzy w 2024 roku oddali 323 litry krwi
Honorowi krwiodawcy naszego regionu okazują duże wsparcie pacjentom placówek służby zdrowia, wymagającym leczenia krwią i jej składnikami. To cieszy.

Pod koniec grudnia 2024 roku zapasy krwi w dwóch grupach były tak duże, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zaapelowało do dawców o przerwę w kolejnej akcji lub wybranie donacji osocza.

- Taka sytuacja wynikała z faktu, że w okresie świąteczno -noworocznym bardzo zwiększyła się liczba krwiodawców. I zapasy krwi mieliśmy wystarczające - podkreśla Krzysztof Laks z RCKiK.

W tym szlachetnym darze serca wobec osób chorych i poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych duży jest wkład mieszkańców powiatu inowrocławskiego.

Ekipy Oddziału Terenowego RCKiK w Inowrocławiu podczas zeszłorocznych akcji wyjazdowych i w swoim punkcie stacjonarnym pobrały ponad 323 litry krwi. Do tego wyniku należy jeszcze dodać około 53 litrów, uzyskanych od członków i sympatyków specjalistycznego klubu w Janikowie, dokąd od lat co kilka tygodni przyjeżdża bydgoski zespół RCKiK.

Warto przypomnieć, że każda zdrowa osoba, ważąca powyżej 50 kg, może podzielić się z chorym cząstką siebie - mężczyźni mogą to uczynić sześć razy w ciągu roku, a kobiety - cztery razy. I to bez uszczerbku dla zdrowia.

Jedna jednostka krwi pełnej (450 ml) stanowi zaledwie 8-9 proc. ogólnej objętości płynnej tkanki, krążącej w układzie krwionośnym dorosłego człowieka.

Każdy krwiodawca za utratę około 4500 kcal, otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, składający się z dziewięciu czekolad różnych smaków. Ponadto ma ustawowe prawo do dwóch dni wolnych od pracy i nauki - w dniu pobrania krwi oraz w dniu następnym, a także pra-wo do ulgi podatkowej w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Stawka ekwiwalentu pieniężnego za litr oddanej krwi wynosi 130 zł.

W tym miesiącu krew będzie pobierana w kilku miejscowościach powiatów: inowrocławskiego, mogileńskiego i żnińskiego. 7 lutego specjalistyczny ambulans stanie przed Galerią Solną w Inowrocławiu, w godz.12-15.30 i w Żninie (plac Wolności, godz. 8-13).

Ekipy RCKiK przyjadą również do Janowca Wlkp. (8 luty), Barcina (12), Mogilna (19), Kijewa (23), Strzelna (26) i Janikowa (28).

Krew poza cyklicznymi akcjami można również oddać w inowrocławskim Oddziale Terenowym RCKiK, mieszczącym się przy ul. Miechowickiej (w pobliżu szpitala powiatowego) w poniedziałki w godzinach 7.30-16 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7.30-11.

Wymagany jest wiek od 18 do 65 lat oraz dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska